Trwa ładowanie...
06-07-2012 08:40

Szacowanie strat po burzach i intensywnych opadach w woj. dolnośląskim i lubuskim

Ponad 500 razy minionej nocy strażacy wyjeżdżali do zalanych posesji wypompowywać wodę, która z powodu intensywnych opadów deszczu nie mieściła się w korytach rzek i studzienkach. Ucierpiały powiaty: zgorzelecki, jaworski, lubański, lwówecki, jeleniogórski i złotoryjski. Olszyna Lubańska, Świerzawa, Nowogrodziec i Górne Gościszewo - to miejscowości na Dolnym Śląsku, które najbardziej ucierpiały podczas czwartkowych burz. Z kolei w woj. lubuskim strażacy interweniowali 250 razy.

Szacowanie strat po burzach i intensywnych opadach w woj. dolnośląskim i lubuskimŹródło: WP.PL, fot: Internauta 2pawel6
d425xf3
d425xf3

Jak poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa, intensywne opady deszczu jakie przeszły nad Dolnym Śląskiem w nocy z czwartku na piątek doprowadziły do wielu lokalnych podtopień i zalania posesji. - Musieliśmy interweniować tej nocy ponad 500 razy. Głównie byliśmy wzywani do pompowania wody - mówił rzecznik.

Dodał, że z powodu podmycia przez wodę drogi krajowej nr 3 w Jeleniej Górze - obecnie trasa ta jest nieprzejezdna w Kaczorowie.

Natomiast Iwona Drudzka ze Starostwa Powiatowego w Złotoryi, które ucierpiało z powodu opadów powiedziała, że w wielu miejscach rzeka nie zmieściła się w korycie i doszło do lokalnych podtopień. - Próbujemy się zorientować w stratach. Mamy tu podmyte drogi, pozrywany asfalt i lokalne zalania - mówiła Drudzka. Dodała, że niektóre drogi powiatowe i wojewódzkie zostały tak bardzo podmyte, że trzeba je było zamknąć.

W Olsztynie Lubańskiej trzeba było ewakuować 20 osób. Z szacunków burmistrza wynika, że ucierpieć mogło nawet tysiąc ludzi. Woda zniszczyła garaże, zalała budynki i sklepy. Uszkodziła też mosty, rurę z gazem, drogi, chodniki. Wciąż nie ma tam prądu i wody pitnej. Na płynącej tamtędy rzece Olszówce powalone konary spowodowały zatory.

d425xf3

W Świdniku padał grad wielkości kasztanów. Uszkodził kilkanaście dachów i samochodów.

Nawałnica dotarła też do Gryfowa Śląskiego. Z powodu groźby zalania trzeba było ewakuować dzieci z przedszkola. Zamknięto cztery ulice. Teraz przejezdna jest już droga Jelenia Góra-Zgorzelec nr 30, ale w okolicy Gryfowa i Lubania obowiązuje ruch wahadłowy. Gwałtowna burza z ulewnym deszczem zalała drogę Bolków-Jelenia Góra nr 3. Nieprzejezdne są dwa odcinki: Mysłów-Kaczorów oraz od Radomierza do ul. Wrocławskiej w Jeleniej Górze.

250 interwencji straży w woj. lubuskim

250 razy interweniowali lubuscy strażacy w związku z nocnymi burzami, które przeszły nad regionem. Najwięcej zgłoszeń dotyczy zalanych piwnic - poinformował rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Żołądziejewski.

W Lubuskiem burze rozpoczęły się w czwartek około godziny 21 i trwały do godzin porannych w piątek.

d425xf3

Mimo dość silnego wiatru, zgłoszenia dotyczące połamanych konarów i drzew nie dominują w strażackiej statystyce. Najczęściej mieszkańcy regionu proszą o pomoc w usunięciu wody, która po opadach deszczu wdzierała się do piwnic i innych niżej położonych pomieszczeń.

- Podczas burz nikt nie został poszkodowany, nie było także gradobicia. Najwięcej problemów intensywne opady deszczu sprawiły mieszkańcom Zielonej Góry - powiedział Żołądziejewski.

d425xf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d425xf3
Więcej tematów