Trwa ładowanie...
powódź
02-06-2010 12:05

Sytuacja powodziowa w Polsce - sprawdź najnowsze dane

Na terenie województwa śląskiego został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy dla sześciu powiatów i trzech miast. Podnosi się także poziom wody w małopolskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest w 13 miejscach, stan ostrzegawczy w 27. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w siedmiu gminach i dwóch powiatach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, Nowym Sączu, trzech powiatach i 11 gminach. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu możliwy jest także wzrost zagrożenia powodziowego w Łódzkiem. Na terenie 15 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś w kolejnych czterech pogotowie przeciwpowodziowe.

Sytuacja powodziowa w Polsce - sprawdź najnowsze daneŹródło: IMGW/pogodynka.pl
d2cm3yu
d2cm3yu
(fot. IMGW/pogodynka.pl)
Źródło: (fot. IMGW/pogodynka.pl)

Województwo śląskie

Decyzją wojewody śląskiego alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz w miastach: Bielsko-Biała, Gliwice i Zabrze.

Województwo małopolskie

Z powodu opadów deszczu, jakie miały miejsce minionej doby, ponownie podniósł się poziom wody w małopolskich rzekach. Alarm powodziowy ogłoszono w siedmiu miejscach: w gminach Ciężkowice, Łapanów, Bobowa, Grybów, Dąbrowa Tarnowska i powiatach bocheńskim i brzeskim. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Nowym Sączu, powiatach gorlickim i limanowskim oraz gminach: Zakopane, Bukowina Tatrzańska i Stary Sącz.

W miejscowości Kłodne (gmina Limanowa, powiat limanowski) uaktywniło się osuwisko. Trzy budynki zostały całkowicie zniszczone, 11 uszkodzonych, z 20 budynków ewakuowano mieszkańców (około 100 osób). Zniszczona została infrastruktura gazowa i energetyczna. W akcji uczestniczy grupa poszukiwawcza z Nowego Sącza.

d2cm3yu

Minionej nocy przy usuwaniu skutków powodzi pracowało około 460 strażaków PSP i OSP, 184 policjantów oraz 165 żołnierzy.

Województwo wielkopolskie

W rejonie Poznania nadal utrzymuje się wysoki poziom wody. Jednak obserwowany jest również powolny jej spadek. Stan wody obniżył się o 3 cm i wynosi obecnie 665 cm. Fala kulminacyjna przesunęła się na północ województwa, w kierunku Wronek i Obornik.

We wtorek wojewoda wielkopolski spotkał się z mieszkańcami i burmistrzem Goliny. Na terenie tzw. polderu zalanych zostało 86 gospodarstw (łącznie: 120 budynków mieszkalnych i gospodarczych), podtopione zostały też łąki i tereny zielone należące do 226 mieszkańców. Na około 2550 ha terenu wylewiskowego znajdują się cztery miejscowości: Kolno, Węglewskie Holendry, Myśliborskie Holendry, Sługocinek.

Województwo opolskie

W Czechach występują intensywne opady deszczu (na dopływach Odry powyżej 30 mm na dobę). Skutkuje to wzrostem poziomu wód w tym kraju. Przewiduje się, że za kilkanaście godzin woda ta dotrze na teren województwa. W konsekwencji spowoduje to wzrost poziomu wody w Odrze, miejscami nawet powyżej stanów alarmowych.

d2cm3yu

Wszystkie powiaty zostały powiadomione o możliwym rozwoju sytuacji.

Województwo podkarpackie

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie mieleckim, który znacznie ucierpiał podczas poprzedniej fali powodziowej. Wisłoka w okolicach Mielca przekroczyła o niemal 2,5 metra stan ostrzegawczy. Uszkodzone są wały na rzekach Stary i Nowy Breń. Część wałów została wcześniej przekopana, aby doprowadzić do powrotu wody do koryt rzek po poprzedniej fali. Nie ma pewności, czy do czasu nadejścia kulminacji uda się naprawić wyrwy w wałach.

Podobna sytuacja jest w powiecie tarnobrzeskim np. w gminie Gorzyce, która jeszcze nie została w całości opuszczona przez wodę.

d2cm3yu

W dalszym ciągu 1250 osób przebywa poza swoimi stałymi miejscami zamieszkania, około 450 osób powróciło do swoich domów. Najliczniejsza grupa osób pochodzi z terenu gminy Gorzyce - 553 osoby.

Województwo łódzkie

Na skutek opadów deszczu w niektórych miejscach dochodzi do występowania wody z koryt rzek. Skutkuje to lokalnymi podtopieniami terenów zielonych i gospodarstw. Rzeka Uchanka na terenie miasta i gminy Łowicz podtopiła 10 zabudowań.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu możliwy jest dalszy wzrost zagrożenia powodziowego. Na terenie 15 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś w kolejnych czterech pogotowie przeciwpowodziowe.

Zrzut wody ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko na Warcie utrzymywany jest na poziomie 230 m sześc. na sekundę; dzięki temu poziom wody w Uniejowie wciąż się obniża; obecnie o 42 cm przewyższa stan alarmowy. Rezerwa powodziowa na zbiorniku zwiększyła się do 18,2%.

d2cm3yu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cm3yu
Więcej tematów