Trwa ładowanie...
d9ezg6e

System Tristar - policja ma z niego same korzyści

Zintegrowany system kontroli ruchem w Trójmieście jeszcze nie został w pełni uruchomiony, ale już umożliwia policji szybsze wykrywanie sprawców wykroczeń drogowych, do których dochodzi na największych skrzyżowaniach.

Share
d9ezg6e

Prace nad systemem Tristar, który ma na celu usprawnienie ruchu trwają od 2006 roku i nadal nie są zakończone. System zdążył jednak przynieść już wymierne korzyści trójmiejskiej policji, a to dzięki setkom kamer, czujników oraz fotoradarów wyłapujących kierowców, którzy tarasują skrzyżowania. Jak podaje Urząd Miasta Gdańska w skład systemu wchodzić będzie: 11 855 detektorów pojazdów będzie zamontowanych w Trójmieście, 334 elektroniczne tablice przystankowe, informujące o kursowaniu komunikacji miejskiej, 108 kamer obserwujących sytuację na ulicach, 55 fotorejestratorów oraz 43 nowe fotoradary.

Chociaż system inteligentnego kierowania ruchem ma być w pełni sprawny za ponad miesiąc, to trójmiejscy policjanci już proszą o nagrania z podłączonych do systemu kamer, które rejestrują zdarzenia na ponad 140 głównych skrzyżowaniach trójmiasta. W wypadku kolizji drogowych pozwala to jasno określić, kto jest sprawcą, a kto ofiarą. Nagrania z kamer stanowią dowody w sprawie.

Zarządzający systemem przekazali już policji pełną listę kamer, wraz z lokalizacją. Ciekawe, że z wnioskiem o nagranie z kamery nie może wystąpić ktokolwiek. W związku z ochroną danych osobowych udostępnianie taśm jest możliwe wyłącznie na wniosek policji, prokuratury i innych organów ścigania. Taka interpretacja przepisów ze strony ratusza budzi wiele kontrowersji. Generalny Inspektor Danych Osobowych stwierdził, że numer rejestracyjny może być uznany za dane osobowe wyłącznie w określonych okolicznościach, gdy ten, kto poznaje ten numer może bez nadmiernych nakładów powiązać dany numer z określoną osobą. W przypadku zdarzeń drogowych taka szansa jest bardzo rzadka.

System jest zdolny rejestrować numery rejestracyjne wszystkich przejeżdżających aut, ale są one niezwłocznie szyfrowane tak, iż urzędnikom będzie trudno je ustalić. Z drugiej strony, funkcja ta umożliwi policji szybsze odnalezienie skradzionego auta.

d9ezg6e

Podziel się opinią

Share
d9ezg6e
d9ezg6e
Więcej tematów