System "Gułag"
(Archiwum)
To był zbrodniczy system, który pochłonął miliony ofiar. Do tej pory kaci nie zostali ukarani – powiedziała amerykańska dziennikarka Anne Applebaum na promocji swojej najnowszej książki pt. „Gułag”.
Spotkanie odbyło się w Instytucie Pamięci Narodowej.
„Gułag” został przetłumaczony już na ponad 20 języków. Teraz wychodzi w Polsce, Tu nadal żyją ci, którym udało się przeżyć obozy w Związku Radzieckim.
Gułag to nazwa obozów pracy rozsianych na obszarze dawnego Związku Radzieckiego, to skrót nazwy tłumaczonej jako Główny Zarząd Obozów Pracy.
Twórcą i pomysłodawcą budowy tych obozów był przywódca bolszewików, Władimir Lenin. Tam właśnie trafiali wrogowie nowej władzy. Rok 1929 to początek „rozkwitu” systemu , a wszystko dzięki następcy Lenina - Józefowi Stalinowi. W latach 1929 - 1953, przez system przewinęło się 18 mln mieszkańców ZSRR. Do Gułagu trafiła też większość z 420 tys. Polaków aresztowanych na wschodzie Polski po radzieckiej napaści, 17 września 1939 roku – powiedziała Anne Applebaum na spotkaniu w IPN .
W Stanach Zjednoczonych i na zachodzie „Gułag” święci triumfy. Applebaum dostała wiele nagród, w tym tą najważniejszą dla dziennikarza - Pulitzera.