Trwa ładowanie...

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka: rebelianci odbili z rąk IS przejście graniczne

• Bojownicy z IS stracili ważną pozycję na granicy Syrii z Irakiem • Walki o punkt graniczny Tanaf trwały kilka godzin • Islamiści kontrolowali Tanaf - w prowincji Hims - od maja 2015 roku
Share
Operacja syryjskich rebeliantów w prowincji Hims.
Operacja syryjskich rebeliantów w prowincji Hims.Źródło: AFP, Fot: LOUAI BESHARA
d2w0v20

Rebelianci odbili z rąk Państwa Islamskiego (IS) syryjską część ważnego przejścia granicznego z Irakiem - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Do walk o punkt graniczny Tanaf doszło w nocy z piątku na sobotę.

Informację Obserwatorium potwierdziła także inna grupa - Lokalne Komitety Koordynacji. Z ich relacji wynika, że w walkach zginął jeden dżihadysta z IS, a kilku zostało rannych.

Islamiści kontrolowali Tanaf, znajdujące się w prowincji Hims na południowym wschodzie kraju, od maja 2015 roku, kiedy z tamtego obszaru wycofały się wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

d2w0v20

Obserwatorium podało, że rebelianci, którzy odbili przejście graniczne z rąk IS, przybyli do Syrii z Jordanii. W związku z tym agencja Associated Press sugeruje, że bojownicy ci mogli być popierani przez Stany Zjednoczone.

Na obszarach Syrii, na których obowiązuje od tygodnia rozejm, zginęło do tej pory 135 osób - poinformowało również Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Natomiast na terenach nieobjętych porozumieniem życie straciło w tym czasie 552 osób.

Rozejm uzgodniony przez Rosję i USA nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja.

Trwająca od prawie pięciu lat wojna w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku rewoltą przeciwko rządom prezydenta Asada, kosztowała życie ponad 270 tys. ludzi.

d2w0v20

Podziel się opinią

Share
d2w0v20
d2w0v20
Więcej tematów