Trwa ładowanie...
d2a1l5h
d2a1l5h

Syryjscy rebelianci zdobyli ostatni punkt oporu wojsk rządowych w prowincji Idlib

Koalicja islamistów, w tym mający powiązania z al-Kaidą Front al-Nusra, zdobyła miasto Ariha, ostatni punkt oporu wojsk rządowych w prowincji Idlib - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Informację potwierdziły źródła rządowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2a1l5h

Miasto miało zostać zajęte w rezultacie - jak poinformowano - "błyskawicznej ofensywy". Oznacza to, że prawie cała prowincja Idlib, położona na północnym zachodzie Syrii w pobliżu granicy z Turcją, znalazła się w rękach rebeliantów.

Informacji tej początkowo zaprzeczał rzecznik armii syryjskiej, który twierdził, że w mieście wciąż trwają intensywne walki. Jednak później przyznał, że wojska rządowe wycofały się z Arihy.

Wcześniej rebelianci zdobyli inne miasta w tej prowincji, m. in. Idlib i Dżisr al-Szugur. Zdobycie Arihy - jak podkreślają obserwatorzy - jest kolejną, z ostatniej serii, porażką wojsk rządowych walczących z sunnickimi rebeliantami wspieranymi przez Arabię Saudyjską, Katar i Turcję.

d2a1l5h

Przywódca Frontu al-Nusra Abu Mohammed al-Dżulani powiedział w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że jego organizacja skupia się na przejęciu Damaszku i obaleniu prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Obiecał ochronę syryjskich mniejszości, których prawa są ograniczane przez reżim prezydenta Baszara al-Asada.

Stanowiący większość ludności Syrii sunnici od marca 2011 r. przewodzą zbrojnej rebelii przeciwko zdominowanym przez religijną mniejszość alawitów władzom. W konflikcie syryjskim zginęło już ponad 220 tysięcy ludzi.

d2a1l5h

Podziel się opinią

Share
d2a1l5h
d2a1l5h
Więcej tematów