Trwa ładowanie...

Syria: wstrząsający bilans zamachu na konwój z uchodźcami. Zginęło 68 dzieci

Wstrząsający bilans zamachu na konwój z ewakuowaną ludnością pod Aleppo. Wśród zabitych jest co najmniej 68 dzieci. Są dziesiątki rannych.

Share
Syria: wstrząsający bilans zamachu na konwój z uchodźcami. Zginęło 68 dzieciŹródło: PAP/EPA, fot: ABDO HAJJ AHMAD
d1yr68t

Z najnowszych danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie wynika, że podczas wczorajszego zamachu pod Aleppo zginęło 126 osób. Liczba ta prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Większość zabitych to mieszkańcy ewakuowanych miejscowości Fua i Kefraja, w tym aż 68 dzieci. Kilku zabitych to rebelianci, którzy osłaniali konwój oraz pracownicy organizacji humanitarnych.

Papież Franciszek: to był nikczemny atak

"Jestem przerażony doniesieniami, że dziesiątki ludzi, w tym cywile, zostali zamordowani w eksplozji obok konwoju podczas ewakuacji oblężonych miejscowości Fua i Kefraja" - czytamy w oświadczeniu zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Stephena O'Briena.

d1yr68t

O'Brien zaznaczył też, że międzynarodowe prawo humanitarne "jasno" rozróżnia bojowników od cywilów oraz przypomniał wszystkim stronom konfliktu, że powinny respektować te zapisy.

Atak potępił także papież Franciszek, nazywając go "nikczemnym".

Atak na konwój z uchodźcami

Eksplozja nastąpiła na zachód od miasta Aleppo, w pobliżu miejscowości zamieszkanych przez szyitów, w miejscu stacjonowania konwoju złożonego z 75 autokarów, którymi podróżuje w sumie blisko 5 tys. osób.

Liczba rannych pozostaje nieznana, ale świadkowie opowiadali o dziesiątkach osób poszkodowanych. Syryjska telewizja pokazała zdjęcia, na których widać leżące na ziemi zwłoki, zniszczone pojazdy i porozrzucany dobytek Syryjczyków.

d1yr68t

Liczne syryjskie grupy opozycyjne o atak oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Jednocześnie wspierana przez USA arabsko-kurdyjska koalicja Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) podkreśliła w komunikacie, że "atakowanie z taką brutalnością przesiedlanych cywilów jest zbrodnią przeciwko ludzkości". Zaznaczono, że dla SDF "jasne jest, iż do obecnego stanu Syrię doprowadził nieprzejednany reżim (rządzącej partii) Baas, który nie chce pokojowego, demokratycznego i politycznego rozwiązania konfliktu, oraz opozycja pod kuratelą z zewnątrz, która wciąż ufa w zagraniczne agendy". SDF odpowiedzialnością za popełniane na syryjskim terytorium zbrodnie obarczyło zarówno reżim w Damaszku, jak i opozycję.

W sobotę oficjalna syryjska agencja SANA poinformowała, że zamachu dokonali "terroryści".

Przymusowe wysiedlanie ludności

Do sobotniej ewakuacji szyickiej ludności z obleganych przez rebeliantów miejscowości Fua i Kefraja doszło w zamian za opuszczenie przez sunnickich rebeliantów i cywilów miejscowości Madaja i Zabadani, na mocy umowy między dwiema walczącymi stronami w Syrii.

Rząd Asada zawarł w ostatnich miesiącach wiele porozumień przewidujących opuszczenie przez rebeliantów i ich rodziny obszarów kontrolowanych przez opozycję po kilku miesiącach lub nawet latach oblężenia przez siły rządowe.

d1yr68t

Opozycja uważa, że umowy są jednoznaczne z przymusowym wysiedlaniem ludności i z celową zmianą demograficzną. W marcu komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii uznała, że porozumienie o ewakuacji mieszkańców wschodniego Aleppo na północnym zachodzie Syrii doprowadziło do przymusowego wysiedlenia ludności.

Zbrojna opozycja walcząca od sześciu lat z reżimem Asada jest w większości sunnicka, jak większość populacji Syrii. Asad jest alawitą, czyli wyznawcą nieortodoksyjnego nurtu wywodzącego się z szyizmu; jego siły wspierane są przez szyickich bojowników z Iranu oraz Hezbollah - szyicką radykalną organizację z Libanu.

Źródło: PAP. The Independent

d1yr68t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yr68t
d1yr68t
Więcej tematów