Trwa ładowanie...
d1cxvej

Syria: trzeci ładunek broni chemicznej opuścił Syrię

Trzeci ładunek broni chemicznej opuścił Syrię, a pewna ilość innych substancji chemicznych została zniszczona na jej terytorium - poinformowała wspólna misja ONZ oraz Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
Share
Syria: trzeci ładunek broni chemicznej opuścił Syrię
Źródło: AFP, Fot: Filippo Monteorte
d1cxvej

Według niej, ładunek został przejęty przez norweski statek handlowy, eskortowany przez okręty wojenne Chin, Danii, Norwegii i Rosji. Misja nie podała, jaką ilość materiału wywieziono bądź zniszczono, ale do czasu opublikowania komunikatu zrealizowano to w odniesieniu do zaledwie 4 proc. zadeklarowanych przez Syrię łącznie 1300 ton broni chemicznej.

"Wspólna misja potwierdza, że wewnątrz kraju nastąpiło zniszczenie pewnej ilości materiałów chemicznych przy jednoczesnym wywiezieniu takich materiałów, i wita z uznaniem osiągnięty dotąd postęp. Syryjską Republikę Arabską zachęca się, by przyspieszyła systematyczne, przewidywalne i znaczne pod względem rozmiarów transporty w celu ukończenia bezpiecznego wycofywania materiałów chemicznych" - głosi komunikat ONZ i OPCW.

Syria jest już o ponad miesiąc opóźniona w realizacji nadzorowanego przez OPCW porozumienia w sprawie usunięcia z kraju materiałów zadeklarowanych przez nią jako broń chemiczna i substancji wyjściowych do ich produkcji.

d1cxvej

W ramach zaproponowanego przez Rosję i zaaprobowanego przez USA porozumienia Syria zgodziła się zlikwidować całość swego chemicznego arsenału do 30 czerwca br. Do 31 marca musi się pozbyć około 500 ton najbardziej niebezpiecznych substancji, w tym ponad 20 ton składowanego w stanie ciekłym iperytu.

Gdyby program ten stanął w miejscu, Syria byłaby narażona na międzynarodowe sankcje, ale wymagałaby one zgody Rosji i Chin jako stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oba te państwa uważa się jednak za politycznych sojuszników reżimu syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada.

Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia ubiegłego roku gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów.

d1cxvej

Podziel się opinią

Share
d1cxvej
d1cxvej
Więcej tematów