Trwa ładowanie...
d42kt0s
IAR

Syria: masakra w wiosce Mabudża. Islamiści zabili kilkadziesiąt osób

Radykałowie z Państwa Islamskiego zamordowali mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, jednej z wiosek w środkowej Syrii. Wiadomość taką podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, według którego zginęło co najmniej 30 osób. Z kolei syryjska państwowa telewizja, na którą powołuje się agencja Associated Press, informuje o 44 ofiarach śmiertelnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarna flaga używana przez Państwo Islamskie i ich zwolenników
Czarna flaga używana przez Państwo Islamskie i ich zwolenników (AFP, Fot: Tauseef Mustafa)
d42kt0s

Według opozycyjnej organizacji bojownicy wkroczyli do wioski Mabudża niedaleko miasta Hama i rozpoczęli masakrę cywilów. Syryjskie wojsko, które kontroluje ten teren, odparło atak, ale fanatycy zdołali zabić kilkadziesiąt osób.

- Państwo Islamskie napadło na wieś, gdzie mieszkają razem sunnici, alawici i izmailici (skrajny odłam szyicki). Dżihadyści z IS przeprowadzili egzekucje; co najmniej 30 osób, w tym kobiety i dzieci, zginęło od kul, zostało spalonych lub obcięto im głowy - powiedział agencji AFP Rami Abdel Rahman.

Nie wyklucza się, że mogła być to zemsta za wcześniejszą ofensywę syryjskiej armii na oddziały islamistów.

d42kt0s

Syryjskie Obserwatorium podało również, że dżihadyści wycofali się, a lotnictwo syryjskie zbombardowało pozycje IS, które usiłowało odciąć jedyną drogę łączącą Hims z Aleppo.

Według Obserwatorium w atakach IS na tym samym obszarze 20 i 21 marca zginęło ponad 83 członków sił reżimowych.

Czystki kalifatu

Od czasu, gdy w ubiegłym roku fanatycy opanowali tereny w Syrii i w Iraku, z ich rąk zginęły setki osób, które nie chciały przysiąc posłuszeństwa samozwańczemu kalifowi Państwa Islamskiego. Radykałowie są oskarżani o czystki etniczne, torturowanie cywilów i sprzedawanie kobiet na targach niewolników.

d42kt0s

Zobacz również wideo: Cztery lata wojny w Syrii.

Od ponad pół roku międzynarodowa koalicja pod wodzą Amerykanów dokonuje nalotów na pozycje islamistów w Syrii i Iraku. Amerykanie twierdzą, że bomby zabiły już połowę dowódców Państwa Islamskiego.

Tymczasem irackie wojsko twierdzi, że udało się odbić z rąk fanatyków budynki rządowe w mieście Tikrit. Od początku miesiąca trwa ofensywa na jedno z najważniejszych irackich miast, znajdujących się pod kontrolą Państwa Islamskiego.

d42kt0s

Podziel się opinią

Share
d42kt0s
d42kt0s
Więcej tematów