Synoptycy ostrzegają przed burzami. Co z meczem?
Synoptycy na przewidują bardzo wysokie temperatury w całej Polsce. Największe upały wystąpią w woj. lubelskim i podkarpackim. Na terenach zachodnich kraju mogą wystąpić w godzinach popołudniowych bardzo gwałtowne zjawiska atmosferyczne: burze z bardzo obfitymi opadami deszczu i gradu. Dotyczy to województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. We Wrocławiu jest bardzo wysoka temperatura. Z ostatnich informacji wynika, że nad Wrocławiem gromadzą się też chmury burzowe.
16.06.2012 | aktual.: 18.06.2012 12:20
Według relacji kibiców, we Wrocławiu jest bardzo gorąco, duszno i parno. Niektórzy obawiają się o odpowiednią pogodę w czasie meczu Polska-Czechy.
Burze nie powinny dojść do Wrocławia
Jak poinformowała dyżurna synoptyk IMGW we Wrocławiu, temperatura w tym mieście w sobotę od rana jest wysoka, bo od 26 do 31 st. Celsjusza. Najcieplej będzie między godz. 14. a 16. Potem temperatura będzie spadać.
- Jednak ok. 21, kiedy nasza reprezentacja będzie grać, wciąż będzie gorąco, bo ok. 26 stopni - podała synoptyk, która przyznała, że sama jest kibicem i zamierza wieczorem dopingować naszą drużynę. Natomiast już po meczu, czyli między północą a godz. 3 nad ranem temperatura znacznie spadnie. - Temperatura spadnie do 16 st. Celsjusza. I to będzie idealna temperatura do świętowania. Nie za zimno, nie za ciepło - podkreśliła synoptyk.
- Prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacujemy na 10-20 proc. Nie powinny one dojść do Wrocławia, do stadionu, gdzie będą grać piłkarze - prognozuje wrocławski Instytut
Najbardziej gwałtownych burz, według synoptyków, powinni spodziewać się mieszkańcy północnej części woj. lubuskiego. W sobotnie popołudnie w województwie lubuskim mogą wystąpić burze z opadami deszczu i gradu. Będzie im towarzyszył wiatr osiągający w porywach prędkość od 60 do 80 km/h - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp.
Zgodnie z przewidywaniami Biura Prognoz IMiGW w Poznaniu, burze, lokalnie z opadami gradu, mogą pojawić się w regionie w sobotę po godzinie 14 i występować do pierwszych godzin w nocy z soboty na niedzielę.
Najbardziej gwałtownych burz powinni spodziewać się mieszkańcy północnej części woj. lubuskiego - subregionu gorzowskiego. Podczas nich opady deszczu wyniosą od 15 do 25 mm, lokalnie do 35 mm.
Polska północno-zachodnia
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega mieszkańców przed burzami, które mogą wystąpić w sobotę. Burzom mogą towarzyszyć lokalne opady gradu i intensywne opady deszczu. Może spaść do 30 l na metr kwadratowy.
W czasie burz wiatr może osiągać w porywach do 80 km/h - informuje Centrum na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Szczecinie.
Centrum zaleca, by ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub aktualnych miejsc pobytu i obserwować zmiany pogody, a także śledzić komunikaty pogodowe nadawane przez lokalne media.
Należy zamknąć okna i drzwi oraz zabezpieczyć przedmioty na balkonach. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywna ulewa, odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu.
Ostrzeżenie obowiązuje do późnych godzin nocnych.