Trwa ładowanie...
d3k5zp9
10-11-2005 19:49

Synod polskich luteranów

W sobotę i niedzielę 5-6 listopada obradował w Bielsku Białej na swej jesiennej sesji XI Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Najwyższa władza kościelna luteran zbiera się dwa razy w roku - na wiosennej i jesiennej sesji. Spotkanie które odbyło się w miniony weekend miało służyć z jednej strony podsumowaniu tegorocznych działań, z drugiej zaś wprowadzeniu kościelnego "parlamentu" w tematy działań polskiego KEA w przyszłym roku.

d3k5zp9
d3k5zp9

Rok 2006 będzie przebiegał w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pod hasłem "Ewangelicka etyka społeczna". Do tego tematu nawiązywały dwa referaty, wygłoszone podczas synodu: ks. prof. Manfred Uglorz przedstawił nowotestamentowe podstawy etyki społecznej, wskazując między innymi na ewangeliczne rady Jezusa i wskazania apostolskie jako wyznaczniki refleksji teologicznej luteranizmu; z kolei ks. dr Marcin Hintz mówił na temat reformacyjnych podstaw ewangelickiej etyki społecznej. Oba referaty były również podstawą do dyskusji, która wywiązała się po ich wygłoszeniu.

W części poświęconej kwestiom administracyjnym i prawnym synod wysłuchał informacji o bieżącym życiu Kościoła, przedstawionej przez zwierzchnika KEA, bp. Janusza Jaguckiego oraz prezesa Synodu, ks. Jana Grossa.

Synodałowie dyskutowali też o projektach zmian w prawie kościelnym. Temat wzbudził wiele kontrowersji, i żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły. Przyjęto ponadto nowe zasady funkcjonowania Funduszu Socjalnego Kościoła. Synod przegłosował również uchwałę zatwierdzającą projekt drugiej części Agendy liturgicznej Kościoła, zawierającej porządki obrzędów i czynności kościelnych. Zawiera ona nowe porządki Sakramentów Chrztu i Wieczerzy Pańskiej, oraz obrzędów konfirmacji, spowiedzi, małżeństwa, ordynacji, wprowadzenia w urząd oraz poświęcenia.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj