ŚwiatSyn instruował ojca-sędziego, jakie ma wydawać wyroki

Syn instruował ojca-sędziego, jakie ma wydawać wyroki

Na Ukrainie zatrzymano nadawcę SMS-ów do sędziego sądu apelacyjnego w Kijowie Antona Czernuszenki, które zawierały instrukcje, jaki wyrok ma być wydany w tej czy innej sprawie. Polecenia te przesyłał syn sędziego - podała prokuratura.

Syn instruował ojca-sędziego, jakie ma wydawać wyroki
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Młodszy Czernuszenko został zatrzymany w czwartek. W najbliższym czasie oczekiwana jest decyzja o jego aresztowaniu. Czernuszenko senior, pozbawiony immunitetu sędzia, który działał zgodnie ze wskazówkami syna, jest obecnie poszukiwany.

Prokuratura Generalna Ukrainy ogłosiła, że syn wysyłał ojcu instrukcje w sprawie wyroków z własnego telefonu komórkowego. Działo się to od stycznia 2013 do czerwca bieżącego roku.

Treść SMS-ów, których autor był dotychczas nieznany, opublikował wcześniej doradca szefa MSW i deputowany do parlamentu Anton Heraszczenko. "Anulować decyzję Sądu Peczerskiego (w Kijowie) o nałożeniu aresztu", "Umieścić w areszcie domowym", "Sąd Hołosijiwski (w Kijowie) wyznaczył 30 mln kaucji. Zmniejszyć do 500 tys." - czytamy.

We wtorek decyzją parlamentu sędzia Czernuszenko został pozbawiony immunitetu. Deputowani zgodzili się także na jego aresztowanie. Przeciwko była opozycja, która uznała, że takie działania wobec skorumpowanego sędziego "podkopują zaufanie" do sądownictwa.

19 czerwca, podczas przeszukania w gabinecie Czernuszenki, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła 6,5 tys. dolarów, 30 tys. hrywien, kluczyki do pięciu samochodów i talony na 14 ton paliwa. SBU zdobyła też dowody, które wskazują, że sędzia ingerował w elektroniczny system dokumentacji sądowej i wydawał wyroki, które polecano mu wydawać poprzez SMS-y.

Walka z korupcją to główne zadanie władz Ukrainy. Na jej efekty z niecierpliwością oczekuje się zarówno w kraju, jak i za granicą. Parlament w Kijowie w październiku 2014 roku zatwierdził w związku z tym tzw. pakiet ustaw antykorupcyjnych. Strategia antykorupcyjna należała do ustaw, o których przyjęcie apelował do władz ukraińskich Międzynarodowy Fundusz Walutowy; od spełnienia tego warunku uzależnił dalszą pomoc finansową dla Kijowa.

W Indeksie Percepcji Korupcji organizacji Transparency International w 2014 roku Ukraina zajęła 142. miejsce na 175 badanych krajów, uzyskując 26 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie wartość 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska zajęła 35. miejsce i otrzymała 61 punktów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)