ŚwiatSyn gitarzysty Pink Floydów aresztowany

Syn gitarzysty Pink Floydów aresztowany

Policja aresztowała syna gitarzysty Pink Floydów Davida Gilmoura, którego wcześniej sfotografowano, jak podczas studenckiego protestu przeciwko podniesieniu czesnego wspinał się na Pomnik Nieznanego Żołnierza w Londynie.

Syn gitarzysty Pink Floydów aresztowany
Źródło zdjęć: © AFP

12.12.2010 | aktual.: 13.12.2010 00:18

21-letni Charlie Gilmour podczas gwałtownych studenckich protestów przeciwko podwyższeniu czesnego wspiął się na pomnik. Zdjęcia Gilmoura wpinającego się i wymachującego potem kawałkiem oddartej flagi obiegły wiele brytyjskich gazet.

Policja podała, że aresztowała go z podejrzenia o wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu, kradzież i "przestępczą próbę zniszczenia brytyjskiej flagi na Cenotafie".

Gilmour, który studiuje historię w uniwersytecie w Cambridge, złożył w piątek publiczne przeprosiny za swoje zachowanie. Napisał, że przepełnia go wstyd i przeprasza za "okropną obrazę tysięcy ludzi, którzy z odwagą polegli za kraj".

- Nie widziałem, że to Cenotaf, i gdym wiedział, na pewno nigdy bym tego nie zrobił - tłumaczył się.

Dziennik "The Times" w sobotę zatytułował swój artykuł: "Nie potrzebuje on edukacji" ("He don't need no education"), trawestując słowa utworu Pink Floyd "We don't need no education" z albumu "The Wall" (1979).

W związku z zamieszkami, podczas których zaatakowano również rolls royce'a jadących do teatru księcia Karola i jego małżonkę Camillę, poza Gilmourem aresztowano w czwartek 34 osoby. Policja opublikowała też zdjęcia czternastu, które chce przesłuchać.

Scotland Yard rozpoczął dochodzenie pod nazwą Operacja Malone w sprawie wszystkich masowych studenckich protestów przeciwko podniesieniu czesnego, jakie odbyły się od 10 listopada do czwartku włącznie. W związku z czterema manifestacjami aresztowano w sumie, jak podaje BBC, 176 osób.

W środę Izba Gmin zgodziła się wprowadzić nowy, maksymalny próg czesnego w wysokości 9 tys. funtów rocznie i podstawowej stawki w wysokości 6 tys. funtów. Oznacza to podwojenie obecnej maksymalnej opłaty.

Według tygodnika "Independent on Sunday" tylko co czwartego absolwenta będzie stać na to, by w pełni spłacić dług zaciągnięty na pokrycie kosztów studiów po wejściu w życie nowych stawek czesnego od 2012 roku. W najlepszym razie dług spłaci połowa. Ok. 60 proc. absolwentów wyższych uczelni nie zdoła spłacić go przez cały okres zawodowej aktywności. Gazeta powołuje się na oficjalne wyliczenia (briefing note) departamentu ds. biznesu, innowacji i kwalifikacji zawodowych.

Pożyczka będzie oprocentowana do 3% powyżej inflacji. Studenci zaczną ją spłacać z chwilą, gdy ich zarobki sięgną 21 tys. funtów rocznie. Szkocja utrzymała bezpłatny system studiów wyższych, a Walia pozostała przy dotychczasowych stawkach.

W niedzielę na portalu YouTube opublikowano singla "Liar Liar" (Kłamca, kłamca) w wykonaniu grupy Captain Ska, uważanego za muzyczne logo uczestników protestów. Autorzy liczą na to, że na święta osiągnie on prestiżowe pierwsze miejsce na liście przebojów Top 20.

Jak pisze w niedzielę "The Observer", zyski ze sprzedaży singla mają wspomóc osoby, które zostaną dotknięte rządowymi cięciami, m.in. organizacje dobroczynne oraz portal internetowy False Economy, gromadzący informacje o wprowadzanych przez rząd oszczędnościach i skutkach tego dla rodzin i społeczności.

Tymczasem na poniedziałek w południe zapowiedziano dalsze demonstracje, tym razem młodzieży szkół średnich, nauczycieli i pracowników akademickich przeciwko zlikwidowaniu przez rząd zapomogi umożliwiającej nastolatkom z rodzin o niskich dochodach kontynuowanie nauki po 16 roku życia.

Wprowadzoną w 2004 r. zapomogę tzw. EMA (Education Maintenace Allowance) pobiera w Anglii blisko 647 tys. młodzieży w wieku 16-18 lat. Wysokość zapomogi zależy od przychodów gospodarstwa domowego. Wpłacana jest na konto ucznia i służy na zakup książek, opłacenie podróży i sprzętu potrzebnego do nauki. Zapomoga jest wstrzymywana, gdy uczeń nie ma wyników lub nie uczęszcza na zajęcia.

W niektórych miastach, jak np. Birmingham i Leicester, cztery piąte młodzieży w wieku 16 lat otrzymuje EMA, zwłaszcza wywodzącej się z etnicznych mniejszości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)