Trwa ładowanie...
ycipk-1aux2l

Sylwester 2018 - do siego roku! Skąd się ten zwrot wziął? Co oznacza? Jak się go pisze poprawnie?

Często w noc sylwestrową w życzeniach na następny rok mówimy i piszemy "do siego roku". Zwrot ten jest stosunkowo popularny, jednak ludzie nie zdają sobie do końca sprawy, skąd się wziął, co tak naprawdę znaczy oraz jak się pisze go prawidłowo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sylwester 2018 - do siego roku! Skąd się ten zwrot wziął? Co oznacza? Jak się go pisze poprawnie?
Sylwester 2018 - do siego roku! Skąd się ten zwrot wziął? Co oznacza? Jak się go pisze poprawnie? (Pixabay.com, Fot: veronikasz)
ycipk-1aux2l

Sylwester 2018 - do siego roku! Pochodzenie zwrotu

Życzenie "do siego roku" dość często jest używane w dzisiejszym języku polskim, mimo że brzmi archaicznie i staropolsko. I faktycznie jest z dawnego języka polskiego, ale zaimek "siego" odziedziczony został z prasłowiańszczyzny. Był zapisywany jako "ś" lub "si", gwarowo "sien". Odmieniał się następująco:

Mianownik - si
Dopełniacz - siego
Celownik - siemu
Biernik - si
Narzędnik - (z) sim
Miejscownik - (o) siem

ycipk-1aux2l

Zaimek "si" miał też swój odpowiednik w rodzaju żeńskim - "sia". Najprościej rzecz ujmując, "si" znaczy "to".

Sylwester 2018 - do siego roku! Znaczenie zwrotu

Zwrot życzeniowy "do siego roku" kiedyś był używany w przeszłości w tradycyjnych życzeniach wigilijnych. W trakcie dzielenia się opłatkiem mówiło się "Ażeby Bóg dozwolił doczekać do siego roku". Tłumacząc na dzisiejszy język, oznacza to "Żeby Bóg pozwolił dożyć do następnego roku".

Słowniki języka polskiego uznają "do siego roku" za związek frazeologiczny. Ma też swój bardzo prosty i przystępny w dzisiejszym języku polskim synonim - "szczęśliwego Nowego Roku".

ycipk-1aux2l

Sylwester 2018 - do siego roku! Pisownia zwrotu

Prawidłowa pisownia zwrotu to "do siego roku". Mamy obok siebie dwa zaimki ("do" i odmienione "si"), dlatego nie można tworzyć z nich nowego słowa - pisanie "dosiego roku" jest zatem niepoprawne.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1aux2l

ycipk-1aux2l
ycipk-1aux2l
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów