Trwa ładowanie...
15-10-2004 06:35

Świta Jutrzenka Goplany



Poznańska Goplana nie będzie już nazywała się Nestle. Wczoraj szwajcarski koncern poinformował o sprzedaży zakładu Jutrzence z Bydgoszczy.

Świta Jutrzenka Goplany
d43cuke
d43cuke

O 9.00 rano pracownicy poznańskiej Goplany - a właściwie Nestle, bo tak firma nazywa się od roku - dowiedzieli się, że ich zakład zmienia właściciela. Wcześniej nie wiedzieli nawet o toczących się w tej sprawie rozmowach. Podejrzewali za to, że Nestle chce zamknąć ich zakład. - Nic nie wiedzieliśmy, ale ludzie są o tyle zadowoleni, że lepsza sprzedaż niż likwidacja - twierdzi Dariusz Skrzypczak, szef Solidarności w firmie.

Umowę sprzedaży Nestle podpisało już w środę. Nabywcą poznańskiej fabryki i znaku towarowego Goplana jest Jutrzenka. Bydgoska firma jest notowana od 7 lat na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jej największym akcjonariuszem jest obecny prezes Jan Kolański z żoną. Firma ma około 5 procent rynku słodyczy w Polsce. W czterech zakładach w Bydgoszczy zatrudnia około 800 pracowników.

Pracownicy byłej Goplany uzyskają gwarancje pracy - według związków również płacy - na 14 miesięcy. Według Waldemara Fijołka, rzecznika Jutrzenki, nie zdecydowano jeszcze czy poznańska firma powróci do starej nazwy, czy też będzie się nazywała Jutrzenka. Najprawdopodobniej zostanie jednak zachowana marka Goplana. - Z zawieraną transakcją wiążemy duże nadzieje, gdyż posiadanie w swoim portfolio marki Goplana pozwoli nam zdecydowanie rozpocząć działalność w segmentach, w których do tej pory Jutrzenka nie operowała, to jest tabliczek czekoladowych, bombonier oraz cukierków twardych. Zbudowanie drogą rozwoju organicznego tak silnej pozycji na wspomnianych rynkach, jaką gwarantuje marka Goplana, zajęłoby dużo czasu i wiązałoby się ze znaczącymi kosztami - stwierdził w komunikacie prasowym Jan Kolański, prezes zarządu Jutrzenka SA.

Jutrzenka zostanie właścicielem poznańskiego oddziału Nestle od stycznia przyszłego roku, o ile umowa zostanie zaaprobowana przez akcjonariuszy obu firm i uzyska zezwolenia urzędów. Nie wiadomo tylko jednego: ile bydgoska firma wyda na zakup Goplany. Raczej jednak Nestle nie będzie próbowało odzyskać 400 milionów dolarów zainwestowanych w Poznaniu.

WAL

d43cuke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43cuke
Więcej tematów