PolskaŚwiętujemy Dzień św. Patryka!

Świętujemy Dzień św. Patryka!

Przypadający w czwartek Dzień Św. Patryka, choć jest narodowym świętem irlandzkim, będzie można obchodzić także w Polsce. Z tej okazji zorganizowane zostaną koncerty zespołów specjalizujących się w
muzyce irlandzkiej oraz pokazy i nauka irlandzkiego tańca.

Świętujemy Dzień św. Patryka!
Źródło zdjęć: © AFP

17.03.2005 | aktual.: 17.03.2005 10:47

Miłośnicy Irlandii mogą udać się w czwartek m.in. do warszawskiego Teatru Rampa na koncert szkocko-irlandzko- bretońskiego zespołu The Brian McCombe Band. W Grand Hotelu będzie można obejrzeć pokaz irlandzkiego tańca, a w Clubie Coyot nauczyć się jego podstaw. Podobne imprezy odbywać się będą w innych większych miastach Polski, m.in. Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu i Katowicach.

Po paradzie - piwko

Dzień św. Patryka to święto narodowe Irlandii, obchodzone również w innych krajach. 17 marca jest świętowany w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych.

W Dniu św. Patryka odbywają się parady, obowiązują zielone stroje i... zielone piwo (z dodatkiem zielonego barwnika). 17 marca w Irlandii jest dniem wolnym od pracy, jednak nie dla pracowników restauracji i pubów. Przed właściwymi obchodami wielu Irlandczyków uczestniczy we mszach świętych, tradycyjnie ofiarowanych w intencji misjonarzy.

Po porannych nabożeństwach tłum wyrusza na ulice. Irlandczycy defilują przebrani w stroje z obowiązkowo wyeksponowaną zieloną trójlistną koniczyną na piersi. To właśnie koniczyna jest symbolem Irlandii. Za jej pomocą - jak głosi legenda - Św. Patryk tłumaczył istnienie Trójcy Świętej. Dziś jest wszechobecna - zdobi ulice i witryny sklepów, cukiernie wypiekają ciastka w kształcie koniczynek, a na tłum spada zielone konfetti z papierowych listków.

Misjonarz czy zaklinacz węży?

Patron Irlandii, Święty Patryk, żył na przełomie IV i V wieku (ok. 389-461), pochodził z Brytanii - ze Szkocji lub Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Gdy przebywał na powrót w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju.

Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii, tym razem mając na celu nauczanie o Bogu. Św. Patryk nie był pierwszym chrześcijańskim misjonarzem w Irlandii. Wiadomo, że przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz i św. Declan. To jednak Patrykowi udało się schrystianizować wyspę.

Ze św. Patrykiem wiąże się również legendę, jakoby wygnał z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało odniesienie do Biblii, gdyż w ten sposób Patryk miał wygnać zło z Irlandii. Irlandczycy przekonują, że ich patron był też wytrawnym piwoszem, ponieważ pastorał, który nosił, przypomina łopatkę do mieszania słodu. (mila)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)