Trwa ładowanie...
d26es13
10-10-2006 17:25

Święto Szałasów w Częstochowie

W Częstochowie odbyły się uroczyste obchody żydowskiego Święta Szałasów, upamiętniające 40-letnią wędrówkę Żydów po pustyni po wyjściu z Egiptu. Modły z tej okazji odprawił naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. Wcześniej takie obchody odbyły się w Częstochowie 65 lat temu.

d26es13
d26es13

Uroczystości odbyły się w ramach trwającego tam od poniedziałku międzynarodowego kongresu Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków. Wzięło w nich udział m.in. ponad dwustu uczestników kongresu.

Żydowskie Święto Szałasów (zwane również Sukkot, Świętem Kuczek) trwa tydzień. Zgodnie z tradycją, ortodoksyjni Żydzi mieszkają w tym czasie w specjalnych, ozdobionych zielenią szałasach, w Izraelu często budowanych na balkonach. W tych dniach świętowane są też zbiory plonów.

Podobny szałas stanął, na czas trwania trzydniowego kongresu, na dziedzińcu częstochowskiego liceum plastycznego, którego uczniowie uczestniczą w programie "Z inspiracji kulturą żydowską". Przez cały czas trwania kongresu w szałasie serwowane jest koszerne jedzenie.

Jak wyjaśnił prezes Związku, urodzony w Częstochowie amerykański biznesmen, Sigmund Rolat, nad udekorowaniem szałasu pracowały żydowskie dzieci z całego świata. Pierwszą, złożoną przez dzieci propozycję ozdobienia tego szałasu dostałem w australijskim Melbourne. Potem do pomysłu dołączyły jeszcze szkoły m.in. z New Jersey, Hajfy, Paryża i Sztokholmu - powiedział Rolat.

d26es13

Z towarzyszeniem kantora Symchy Kellera modły na dziedzińcu liceum plastycznego odprawił naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. W uroczystościach wziął też udział Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, Szewach Weiss.

Pomysłodawcą kongresu jest Sigmund Rolat. W 2004 r. zorganizował on w Częstochowie wystawę "Żydzi częstochowianie. Współistnienie, Holocaust, Pamięć". Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, pośrednio spowodowała też - poprzez napływ listów od Żydów, dawnych mieszkańców Częstochowy - powstanie kierowanej przez niego organizacji.

W środę w Częstochowie odbędzie się Marsz Pamięci. Uczestnicy kongresu przejdą z Nowego Rynku do częstochowskiego Umschlagplatzu przy bocznicy kolejowej, skąd odjeżdżały transporty do Treblinki. W przyszłości w tym miejscu staraniem związku ma stanąć pomnik upamiętniający pomordowanych Żydów z tego miasta.

d26es13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26es13
Więcej tematów