Święto Reformacji u luteranów na Śląsku Cieszyńskim
Z okazji Święta Reformacji odbywają się nabożeństwa w kościołach ewangelicko-augsburskich (luterańskich) na Śląsku Cieszyńskim. Mieszka tam ponad połowa spośród około 80 tysięcy polskich luteranów.
Nabożeństwa w większości świątyń w diecezji cieszyńskiej odprawione zostaną wieczorem. Duchowni wygłoszą kazania, którym będą towarzyszyły przygotowane przez młodzież przedstawienia, nawiązujące do wydarzeń z historii Kościoła. W kościołach zabrzmi także hymn Kościoła luterańskiego "Warownym grodem jest nasz Bóg".
Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła i zainicjowało rozłam w Kościele zachodnim. W bieżącym roku zbiega się z 490. rocznicą wystąpienia Lutra.
W Polsce żyje obecnie około 80 tysięcy luteranów, z czego ponad 40 tysięcy na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie.