PolskaŚwięto non stop

Święto non stop


Stolica Dolnego Śląska obchodzi dzisiaj święto Wrocławia. Na specjalnej sesji rady miejskiej Władysław Bartoszewski, były minister spraw zagranicznych, zostanie w honorowym obywatelem Wrocławia. Ale prawdziwa impreza, ze śniadaniem o wschodzie słońca, zaczyna się od jutra.

Święto non stop
Źródło zdjęć: © GW | Fot. M. Śmiarowski

Przez ostatnie lata imprezy z okazji imienin św. Jana Chrzciciela, były rozsiane przez cały tydzień, w który święto Wrocławia przypada. W tym roku jest inaczej - huczne obchody zostały przeniesione na weekend. W same imieniny patrona Wrocławia, św. Jana Chrzciciela, będzie uroczyście i z patosem: już po raz 11. zostaną rozdane nagrody rady miejskiej i prezydenta oraz tytuł "Civitae Wratislaviensi Donatus", czyli honorowe obywatelstwo Wrocławia.

Honorowy wzór

Władysław Bartoszewski zostanie honorowym obywatelem Wrocławia w uznaniu walki o godność człowieka i pojednanie między narodami. - Chcielibyśmy, żeby postępowanie profesora Bartoszewskiego, który był przede wszystkim osobą dialogu i kompromisu, stało się wzorem do naśladowania dla wrocławian, a w szczególności dla władz samorządowych - tłumaczy Grzegorz Stopiński, przewodniczący Rady Miejskiej. Oprócz honorowego obywatelstwa rozdane zostaną także nagrody Wrocławia i nagrody prezydenta miasta. Nagrody Wrocławia, czyli dyplom i czek na 10 tys zł, dostają osoby i instytucje za całokształt swojej pracy na rzecz miasta. W ten sposób uhonorowani zostaną: Paweł Jarodzki, Henryk Rossa, Wojciech Wrzesiński, oraz wydział aktorski PWST we Wrocławiu.

Laureatami Nagród Prezydenta (dyplom plus 6 tys zł) zostają osoby, które zdaniem Rafała Dutkiweicza w ubiegłym roku przysłużyli się szczególnie miastu. W tym roku będą to: Krzysztof Bojda, Elżbieta Popławska-Dobijewska i Włodzimierz Szostek. Specjalne wyróżnienie odbierze także Formacja Chłopięca "Legitymacje" założona przez aktorów Teatru Muzycznego.

Nastrój białych nocy

Jednak dla zwykłych wrocławian jego święto zacznie się jak zwykle sie dopiero w piątkowe popołudnie - otworzeniem Mediateki, czyli biblioteki Bertlelsmana i koncertem zespołu Raz Dwa Trzy. Kulminacja nastąpi jednak w sobotę i niedzielę.

Włodarze miasta pozazdrościli Nowemu Jorkowi, o którym mówi się, że nigdy nie śpi i zorganizowali w tym roku Wrocław Non Stop, czyli dziesiątki wystaw, koncertów, projekcji, spektakli, pokazów, zawodów, a także imprez plenerowych.

- W tym roku postanowiliśmy, że wszystkie wydarzenia będą w jeden weekend, a nie jak do tej pory przez cały tydzień. W mieście zapanuje prawdziwy nastrój białych nocy znanych z zachodnich miast - mówi Paweł Romaszkan, dyrektor biura promocji Wrocławia. - Tego pomysłu juz dziś zazdroszczą nam Gdańsk, Szczecin i Kraków, których władze zapowiadają, że przeszczepią nasze pomysły u siebie - dodaje.

Gród, cyganie i klubowe party

Miasto przeznacza na Święto Wrocławia 750 tys. zł, czyli tyle samo co w zeszłym roku. Zabawa będzie jednak zupełnie inna. - To świetny pomysł, żeby imprezy na rynku i w ogóle w centrum trwały przez całą noc. Właśnie tego zawsze mi w Polsce brakowało. Jak to zobaczę, uwierzę, że weszliśmy do Europy - mówi Majka Nowak, studentka, która kilka dni temu wróciła ze stypendium z Anglii.

Włodarze miasta obiecują, że każdy znajdzie cos dla siebie. W sobotę na Partynicach otwarty zostanie gród piastowski, w którym będą prezentacje średniowiecznego rzemiosła i turnieje rycerskie. O 21 na dużej scenie na wrocławskim Rynku Konrad Imiela, Cezary Studniak i Sambor Dudziński prowadzą koncert największych hitów cygańskich. Jego gwiazdą będzie Chico & The Gypsies, którą z młodymi Cyganami z Arles i Montpellier założył Chico Bouchikhi, alias Chico, jest jednym z najbardziej znanych Romów we Francji i na świecie, założyciel Gipsy Kings.

- Dla mnie najciekawszy będzie festiwal Wrocław Niezależny. Takie spotkania to niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać muzyki, których nie puszczają stacje radiowe - mówi Andrzej Raczkowski.

Śniadanie nad ranem

Najbardziej oryginalnym pomysłem władz miasta jest spotkanie z wrocławianami na wspólnym śniadaniu o... pół do 4 rano. Poczęstunek przygotują zaproszeni do udziału gastronomicy, producenci artykułów spożywczych, sponsorzy i sami urzędnicy. - Sam będę roznosił kanapki, których przygotujemy sześć tysięcy - mówi Paweł Romaszkan.

W knajpkach i restauracjach oznaczonych logiem "Wrocław Non Stop" o tej samej porze za 3 złote będzie można zjeść posiłek. Po co? - Żeby przetrzymać noc. Żeby mieć siłę na dalsza zabawę. Przecież w niedzielę także będzie wiele ciekawych imprez - tłumaczy Paweł Romaszkan.

Honorowy obywatel Wrocławia
Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 r. Jest uznanym dyplomatą, cenionym historykiem, pisarzem i publicystą. W latach 1940-1941 był więźniem Auschwitz, potem oficerem Armii Krajowej, współtwórcą Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Po wojnie był dwukrotnie więziony (1946-1948 i 1949-1954). W latach 1990-1995 był ambasadorem Polski w Austrii, następnie szefem MSZ, a potem wykładowcą historii Polski na uniwersytetach niemieckich. Ponownie ministrem spraw zagranicznych był w latach 2000-2001. Jest badaczem dziejów AK, prasy konspiracyjnej, eksterminacji Polaków i Żydów.

Nagrody Wrocławia

  1. Henryk Rossa od chwili powstania NSZZ „Solidarność” był jej doradcą prawnym, a następnie uczestniczył w pracach Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, udzielając porad prawnych osobom represjonowanym i ich rodzinom. Obrońca w szeregu procesach stanu wojennego, między innymi Piotra Bednarza, Józefa Piniora i Władysława Frasyniuka. W 1991r. wybrany do Senatu II kadencji z byłego województwa wrocławskiego. Od czerwca 2001 r. dziekan wrocławskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  1. Prof. Wojciech Wrzesiński od roku 1965 związany z Wrocławiem i jego symbolem – Uniwersytetem Wrocławskim. Swoje życie zawodowe poświęcił kształceniu studentów i kadr naukowych. Pełnił wiele funkcji – od Kierownika Zakładu Historii Najnowszej , poprzez Dyrektora Instytutu Historii, Dziekana, Prorektora, i Rektora Uniwersytetu (w latach 1990-1995). Jest między innymi reprezentantem środowiska naukowego Wrocławia w Prezydium Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Jego dorobek naukowy to ponad 780 publikacji. W roku 1985 usunięty z funkcji Kierownika Zakładu Historii Najnowszej decyzją Ministra za działalność opozycyjną.
  1. Paweł Jarodzki – malarz, grafik, rzeźbiarz, scenarzysta, autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jest współzałożycielem Grupy LUXUS, która bierze udział we wszystkich ważniejszych prezentacjach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby nowopowstałej Pracowni Multimedialnej. W latach 1999-2000 prowadził autorski talk show w telewizji wrocławskiej pt. „Proszę bardzo”.
  1. Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu – dnia 15 czerwca minie 25 lat od jego powstania. W gronie pedagogów znaleźli się tak wybitni artyści jak: Andrzej Polkowski, Jerzy Kozłowski, Kazimierz Braun, Teresa Sawicka, a także młodzi: Bogusław Linda i Krzysztof Globisz. Absolwentami tego wydziału są tak wybitni artyści jak: Jolanta Fraszyńska, Robert Gonera, Mirosław Baka, Cezary Żak, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan.

Honorowi Obywatele Wrocławia:

  1. 1993 - prof. Alfred Jahn, geomorfolog
  2. 1994 - Tadeusz Różewicz, poeta, dramatopisarz
  3. 1995 - Henryk Tomaszewski, aktor, mim, tancerz
  4. 1996 - JE ks. Henryk kardynał Gulbinowicz, metropolita wrocławski
  5. 1997 - JŚ papież Jan Paweł II
  6. 1998 - Jerzy Grotowski, człowiek teatru
  7. 1999 - Wojciech Dzieduszycki
  8. 2000 - Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier
  9. 2001 - Vaclav Havel - pisarz, prezydent Czech
  10. 2002 - Norman Davies - historyk
  11. 2003 - Andrzej Wajda - reżyser

Bartłomiej Knapik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)