Święto Niepodległości w Polskim Radiu
11 listopada dziennikarze Polskiego Radia przygotowali specjalne audycje poświęcone Świętu Niepodległości.
Program 1
Już po północy o tym - „Jak odzyskaliśmy niepodległość” - opowie Andrzej Sowa w audycji „Nocne spotkania”. Dalej autorzy audycji „Patriotyzm ludowy – Polska w pieśniach i wierszach” przedstawią tragiczne historie Polaków z Kazachstanu i Żytomierszczyzny (godz. 3.03 – 6.00).
Po godz. 6.06 Anna Lisiecka poprowadzi program pt.: „Bohaterowie zbiorowej wyobraźni, czyli kogo czczono, o kim pisano i śpiewano przez wieki”.
O godz. 9.00 transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Św. Krzyża. Program 1 będzie też transmitować uroczystości odbywające się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W programie także Tomasz Zimoch podejmie temat sportowego patriotyzmu: „Polskie wiktorie – największe Polskie sukcesy sportowe, czyli nasza duma narodowa”, „Świadkowie historii” Andrzeja Matula, a tam audycja Magdaleny Mikołajczuk „Spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim”, reportaż Ewy Heine „Kim jestem: Amerykanką, Polką, Rosjanką – spotkanie z Zofią Bucky”, dokument Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej „Stasiu Grajewski, rocznik 1906”, którego bohater – podoficer, obchodzi 10 listopada setne urodziny.
O 17.10 transmisja uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza – wyróżnienia upamiętniającego osobę pisarza i działacza politycznego.
„Radio dzieciom” od godz. 19.05 podejmie temat legend polskich. Najmłodsi usłyszą m.in. „Legendę o trzech braciach”. Teatr Polskiego Radia wyemituje słuchowisko poetycko – dokumentalne „Chłopcy malowani, chłopcy wybierani” w reż. Waldemara Modestowicza, a po godz. 23.00 Anna Świderska zaprezentuje muzykę polską pod zaborami.
Program 2
O godz. 12.00 zaprezentowane zostanie słuchowisko pt. „Kobiety Niepodległej” w adaptacji Bożeny Markowskiej i Hanny Bielawskiej. Przedstawione są w nim wydarzenia I wojny światowej i narodziny II Rzeczpospolitej widziane oczami trzech wybitnych pisarek Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej i Kazimiery Iłłakowiczówny.
W „Klubie ludzi ciekawych wszystkiego” o godz. 16.05 Hanna Maria Giza zaprasza na olimpiadę historyczną „Narodziny niepodległości”.
W ramach cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” w godz. 20.30 – 22.00 usłyszymy „Dom kobiet” Zofii Nałkowskiej – słuchowisko w adaptacji Hanny Szof, reżyserii Henryka Rozena. Wystąpią m.in. Alina Janowska, Elżbieta Kępińska, Irena Jun, Elżbieta Kijowska, Danuta Stenka.
Godzinę przed północą w „Sowie Minerwy” Robert Piłat poruszy temat: „Samoświadomość zbiorowa. Czy wiemy, jacy jesteśmy?”
W Święto Niepodległości nie zabraknie na antenie Dwójki muzyki poważnej. O godz. 13.05 audycja prezentująca muzykę skrzypcową Ignacego Jana Paderewskiego, a o godz. 14.20 odtworzenie recitalu Rafała Blechacza, który miał miejsce 23 sierpnia br. w Filharmonii Narodowej podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa. W godz. 18.00 – 20.30 transmisja koncertu Kronos Quartet z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, odbywającego się w ramach II Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.
Program 3
Od godziny 9.00 do 12.00 Michał Olszański zaprosi na audycję o wolności ilustrowaną muzyką reagge. W południe Dariusz Rosiak poprowadzi specjalne wydanie „Raportu o stanie świata”. Gościem audycji będzie Stefan Meller. W programie znajdzie się m.in. reportaż z lotniska w Krzesinach autorstwa Tomasza Jeleńskiego o samolotach F-16.
Trójka poleca również audycję Barbary Michniewicz „Salon myśli”, która będzie poświęcona takim wartościom jak Ojczyzna, patriotyzm i niepodległość.
BIS Polskie Radio
11 listopada od godz. 7.00 do 22.00 Radio BIS szuka odpowiedzi na pytanie „Kto to jest patriota? Co to jest ojczyzna? Kto to jest bohater?” Swoje zdanie przedstawią między innymi profesor Władysław Bartoszewski, doktor Jan Kochanowski, Krzysztof Krauze, Janusz Zaorski, Jerzy Pilch, Muniek Staszczyk, Maciej Stuhr, Sławomir Babicki i Leszek Możdżer.
W serwisach informacyjnych przez cały dzień relacje z obchodów Święta Niepodległości.