WP

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Gdańsku

Uroczyste obchody Święta Niepodległości 2018 w Gdańsku obejmują szereg wydarzeń i inicjatyw, które mają być realizowane 10 i 11 listopada. Tegoroczne uroczystości nabierają szczególnego charakteru, ponieważ świętujemy stulecie odzyskania niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Gdańsku obchody Święta Niepodległości 2018 będą trwały już 10 listopada, a główne wydarzenia, w tym Parada Niepodległości, odbędą się 11 listopada
W Gdańsku obchody Święta Niepodległości 2018 będą trwały już 10 listopada, a główne wydarzenia, w tym Parada Niepodległości, odbędą się 11 listopada (Pixabay.com)
WP

Święto Niepodległości 2018 w Gdańsku – uroczystości 10 listopada

W Gdańsku świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie się jeszcze przed 11 listopada. Już dzień wcześniej, a więc 10 listopada, o godzinie 10.30 rozpoczną się obchody z udziałem gdańskiego oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie odbędzie się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus złożą ślubowanie.

Kolejne podniosłe uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbędą się w południe, kiedy to na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej zostanie wciągnięta flaga Polski. Zobaczyć będzie można również pokaz musztry, a także wziąć udział w spotkaniu w Wozowni Artyleryjskiej, w którym uczestniczyć będzie Cappella Gedanensis, która zaśpiewa pieśni patriotyczne.

WP

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom święta będzie Wieczór Niepodległości, w ramach którego wybrane restauracje będą serwować potrawy kuchni polskiej. Między 19 a 21 będzie też można zobaczyć spektakl multimedialny na Zielonej Bramie.

Obchody 11 listopada w Gdańsku – Parada Niepodległości 2018

11 listopada 2018 r. w Gdańsku odbędzie się XVI Parada Niepodległości, która wyruszy z ulicy Podmłyńskiej, a następnie przejdzie trasą obejmującą ulice Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną i Kowalską. Końcowy przystanek Parady Niepodległości 2018 to Targ Drzewny, przy pomniku Króla Jana III Sobieskiego. Organizatorem uroczystego pochodu jest Stowarzyszenie SUM, które na swojej stronie internetowej poinformowało, że zbiórkę zaplanowano o 8.30, a więc wcześniej niż w roku ubiegłym. Przemarsz rozpocznie się o godzinie 9.30, a po dotarciu na Targ Drzewny uczestnicy parady odśpiewają hymn narodowy.

Ostatnim etapem gdańskiej Parady Niepodległości 2018 jest przejście na Długi Targ, gdzie na godzinę 11.30 zaplanowana została inicjatywa fotograficzna Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości.

WP

Obchody 11 listopada 2018 w Gdańsku – wydarzenia towarzyszące

W ramach obchodów 11 listopada w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Będzie on jednym z serii 11 koncertów, które z okazji stulecia niepodległości odbędą się również w innych miastach w Polsce. Koncert w ECS zacznie się 11 listopada o godzinie 22, a zgromadzeni na widowni będą mieli okazja posłuchać utworów stworzonych przez kompozytorów takich jak Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Elżbieta Sikora czy Krzysztof Knittel.

Święto Niepodległości 2018 to nie tylko stulecie odzyskania niepodległości, ale też setna rocznica przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych. Z tej okazji będzie można obejrzeć wystawę plenerową "Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta", prezentującą sylwetki kobiet, które zapisały się w historii Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa zostanie zaprezentowana na placu przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, jej otwarcie odbędzie się 11 listopada o 12.15, a osoby zainteresowane będą miały szansę ją obejrzeć do 2 grudnia.

Wśród pozostałych wydarzeń towarzyszących obchodom stulecia niepodległości w Gdańsku znajdziemy m.in.:

WP
  • wystawę "Medycyna w stuleciu" organizowaną przez Gdański Uniwersytet Medyczny (udostępniana od 8 października do 28 grudnia);
  • kolekcję obrazów "Wiatr od morza. W sto lat później" inspirowaną opowiadaniami Stefana Żeromskiego, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Pałac Opatów) od 8 października do 11 listopada;
  • Euro Ice Hockey Challenge Tournaments o Puchar z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, czyli turniej hokejowy, który odbędzie się w Hali Olivia między 9 a 11 listopada.

11 listopada 2018 – Gdańsk w barwach narodowych

W Gdańsku nie tylko uroczystości i flagi będą oznaką świętowania stulecia niepodległości – między 8 a 14 listopada ważne obiekty w mieście zostaną podświetlone na biało-czerwono. W barwach narodowych zobaczymy kilka wiaduktów (Kościuszki, Jana z Kolna i wiadukt Uczniowska), Dwór Artusa oraz Pomnik Trzech Krzyży.

W związku z obchodami Święta Niepodległości 2018 w Gdańsku wystąpią utrudnienia w ruchu.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP