Trwa ładowanie...
22-01-2006 12:10

Święto najmniejszej armii świata

W pięćsetną rocznicę przybycia do Watykanu
pierwszych szwajcarskich najemników, którzy utworzyli Gwardię
Szwajcarską, sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano odprawił dla
przybocznych żołnierzy papieża mszę w Kaplicy Sykstyńskiej.

Święto najmniejszej armii świata
d3y57h1
d3y57h1

W homilii wygłoszonej podczas niedzielnej mszy, inaugurującej obchody pięćsetlecia najstarszego i najmniejszego wojska świata, kardynał Sodano przytoczył słowa przysięgi składanej przez gwardzistów: Przysięgam wiernie, lojalnie i z honorem służyć papieżowi i jego prawowitym następcom poświęcając im wszystkie siły, a gdy nadejdzie potrzeba, oddać życie w ich obronie.

22 stycznia 1506 roku - przypomniał kardynał Sodano - pierwszych 150 Szwajcarów z kantonu Uri pod wodzą kapitana Kaspara von Silenena wkroczyło idąc przez Plac świętego Piotra do Wiecznego Miasta ze swym sławnym sztandarem. Papież Juliusz II, który wezwał ich na służbę, przyjął ich udzielając im błogosławieństwa. Tak oto rozpoczął się długi marsz pokoleń szlachetnych i silnych młodych ludzi, którzy przybywali tu, by bronić katedry Piotra.

Watykański sekretarz stanu podkreślił, że Gwardia Szwajcarska stała u boku wielu papieży, a każdy z nich, jak dodał, miał swą charyzmę i osobowość.

Kardynał Sodano powiedział też w homilii, że piękne stroje gwardzistów zaprojektował Michał Anioł. Tymczasem, jak przypominają o tym nawet sami gwardziści, jest to tylko legenda, powtarzana od stuleci.

Po mszy siedemdziesięciu Szwajcarów w odświętnych mundurach udało się na Plac świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański.

Sylwia Wysocka

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj