Święto Lotnictwa Polskiego
28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na międzynarodowych zawodach lotniczych w Berlinie w 1932 roku. Na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Wigura, Polacy zdobyli pierwsze miejsce.
Święto Lotnictwa jest obchodzone 28 sierpnia od 20 lat, na podstawie decyzji ministra obrony narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Obecnie jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.
Początki lotnictwa polskiego nieodłącznie wiążą się z lotnictwem wojskowym. Pierwszy lot bojowy polskiego samolotu odbył się 5 listopada 1918 roku. Jednocześnie utworzono wtedy Dowództwo Wojsk Lotniczych-pierwszą organizację lotnictwa wojskowego.
Tegoroczne święto zbiega się z 95. rocznicą tych wydarzeń. Z tej okazji w kraju odbywa się wiele imprez, między innymi w miniony weekend w Radomiu odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013.
Święto lotnictwa obchodzono także w okresie międzywojennym - początkowo Dniem Lotnictwa Polskiego był 5 listopada - data pierwszego lotu bojowego samolotu z polskimi biało-czerwonymi znakami wykonanego w 1918 roku nad Lwowem przez porucznika pilota Stefana Bastyrę i porucznika Janusza de Beaurain'a.
W okresie PRL władze kilkakrotnie zmieniały datę uroczystości. Dzień Lotnika świętowano w dwóch terminach: 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej - i 23 sierpnia - w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.