Święto Chrztu Pańskiego prawosławnych z Podlasia
Na pamiątkę Chrztu Jezusa, wyznawcy
prawosławia oraz grekokatolicy obchodzą w poniedziałek Święto
Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z
dwunastu najważniejszych w roku liturgicznym uroczystości
religijnych.
19.01.2004 12:30
W niektórych parafiach województwa podlaskiego, które jest centrum polskiego prawosławia, okolicznościowe nabożeństwa odbyły się już w nocy lub nad ranem, podobnie jak w okresie świąt Bożego Narodzenia.
W wielu miejscowościach Podlasia podtrzymywany jest zwyczaj święcenia wody w najbliższych zbiornikach wodnych (rzekach, stawach czy jeziorach) poprzez trzykrotne zanurzanie w nich krzyża. Chodzi o symboliczne poświęcenie przyrody. Tak było m.in. w Gródku, Narewce i Królowym Moście.
Poświęconą wodę wierni zabierają do domów i będą przechowywać jako źródło łask. Poświęcą nią miejsca swego zamieszkania, a podczas różnych uroczystości postawią na stołach, obok soli i chleba, jako ochronę przed złymi mocami. Niektórzy piją ją też w chorobie lub przecierają nią bolące miejsca.
Po Święcie Jordanu rozpoczyna się w Cerkwi okres duszpasterskich wizyt, czyli kolędowania. Wtedy właśnie duchowni używają poświęconej wody do święcenia mieszkań i domowników.
Hierachowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych w kraju na ok. 550-600 tys. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.