Święta Polskim Radiu
Na okres Świąt Polskie Radio wprowadza okolicznościowy program.
Program 1
„Radio Dzieciom” w czasie świąt trwać będzie godzinę. Dzieci usłyszą m.in. słuchowisko pt. „Baśń wigilijna”, a w studiu pojawi się Mikołaj z workami pełnymi niespodzianek. Słuchacze w czasie świąt będą mieli również okazję złożenia swoim najbliższym specjalnych życzeń i świątecznych dedykacji za pośrednictwem muzycznej audycji Zbigniewa Krajewskiego „Piosenki dla przyjaciół” (dzień wigilijny godz. 17.05, święta godz. 20.05).
Dzień wigilijnyO godz. 15.30 Ewa Heine zaprosi na świąteczne spotkanie z rzeźbiarką Anną Dębską, która przed zgiełkiem miasta ucieka do podwarszawskiej wsi. W audycji pt. „Czekam, żeby moje zwierzęta do mnie przemówiły...” artystka opowie o swojej pracy, a także wspominać będzie tradycje bożonarodzeniowe.Po godz. 16.00 retransmisja Koncertu Imieninowego, który w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II odbył się w listopadzie tego roku.
O godz. 20.00 nadane zostanie Orędzie Bożonarodzeniowe Prymasa Polski Józefa Glempa. Po nim, Zbigniew Krajewski poprowadzi audycję pod hasłem „Nasze polskie wigilie”. Ze swoimi gośćmi porozmawia o tym jak składamy sobie życzenia i czego sobie życzymy. Usłyszymy również fragment reportażu Agnieszki Kozłowskiej „Najpiękniejsze świąteczne życzenia”.
W repertuarze Teatru Polskiego Radia nie mogło tego dnia znaleźć się nic innego, niż „Opowieść wigilijna” Dickensa.
Po 22.40 w audycji „Złota Choinka” Renaty Susałko miłośnicy sportu dowiedzą się jak święta spędzają złoci medaliści m.in. Otylia Jędrzejczak i Marta Dziadura.
Pierwszy dzień ŚwiątO północy Program 1 transmitować będzie Pasterkę z katedry św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie, którą celebrować będzie Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W porannej audycji Zofia Montowska i Krzysztof Drwal namówią znane osobowości do świątecznych wspomnień – jakie zwyczaje pamiętają z dzieciństwa? Gośćmi audycji będą też dzieci, które opowiedzą o bożonarodzeniowych szopkach, jasełkach i potrawach świątecznych.
Po godz. 10.00 Andrzej Matul razem ze swoimi gośćmi m.in. Agnieszką Perepeczko – Fitkau, opowie o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach. Jak święta spędzają podróżujący po świecie artyści? Do czego najbardziej tęsknią, gdy te dni spędzają poza domem rodzinnym?
Tego dnia Paweł Kostrzewa poprowadzi „Muzyczne Boże narodzenie”, natomiast po godz. 16.00 audycja Anny Lisieckiej „Historia rodów polskich: kultura, sztuka, literatura”.
Zarówno w pierwszy, jak i drugi dzień Świąt o godz. 18.05 radiowy duet Danuta Żelechowska i Jan Zagozda zaprezentuje audycję wspomnieniową pt.: „Mijają lata, zostają piosenki”.
Tego dnia w Teatrze Polskiego Radia usłyszymy „Grube ryby” Michała Bałuckiego w reżyserii i adaptacji Waldemara Modestowicza.
W „Kronice sportowej” Tomasz Zimoch zaprosi na audycję pt. „W 50 lat później, czyli świąteczne spotkanie z Franciszkiem Groniem Gąsienicą”.
Wieczór zakończy Anna Świderska, która przedstawi motywy świąteczne w wielkiej literaturze muzycznej.
Drugi dzień ŚwiątTematem przewodnim tego dnia będą święta Polaków za granicą. Akcja Programu 1 - pod hasłem „Latarnik z Dublina” prowadzona jest wspólnie z tygodnikiem Wprost i TVP2.
W audycjach, które prowadzone będą w kilku blokach tematycznych, usłyszymy rozmowy z polskimi konsulami oraz ludźmi, którzy zdecydowali się na emigrację. Nie zabraknie także reportaży ukazujących życie Polaków m.in. w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dowiemy się z nich o powstających na „Zielonej Wyspie” polskich parafiach, gazetach, czy radiu nadającym informacje dla rodaków.
W audycji o godz. 5.00 Anna Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej przybliży obrzędy i zwyczaje Świąt Godnich. Ta poranna godzina upłynie pod hasłem „Na szczęście, na zdrowie, na ten Święty Szczepan…”.
Później, po godz. 10.00 o tym jak te wyjątkowe dni spędzają podróżnicy, sportowcy, żeglarze. Ten temat podejmą Agnieszka Drewno i Tomasz Zimoch. Natomiast po godz. 13.00 na świąteczne spotkanie z Magdaleną Zawadzką zaprosi Małgorzata Kron. Od godz. 14.00 „Muzyczne Boże Narodzenie” z Marią Szabłowska, a dwie godziny później Katarzyna Kobylecka poprowadzi cykl „Historia rodów polskich: uczeni, inżynierowie, przemysłowcy”.
Teatr Polskiego Radia tego wieczoru zaproponuje słuchowisko Andrzeja Mularczyka „Cyrk odjechał, lwy zostały” w reżyserii Janusza Kukuły. Jest to spektakl nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Prix Italia w 1996 roku.
Program 2
W sobotę 23 grudnia o godz. 16.05 tradycji stołu wigilijnego poświęcona będzie audycja Hanny Marii Gizy. "Noc wigilijna" - słuchowisko według opowiadania Mikołaja Gogola zaprezentowane zostanie o godz. 17.45. Tego dnia na uwagę zasługuje również transmisja "Don Carlosa" Giuseppe Verdiego z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 7.30 spotkanie z księdzem profesorem Jerzym Szymikiem, z którym o poetyckości Bożego Narodzenia porozmawia Marcin Witan. Wigilijny QuodlibetDwójki w godz. 9.30 - 13.00 prowadzi Piotr Orawski. "Kolędy przy wigilijnym stole" w opracowaniu Elżbiety Gryń-Stasik zagoszczą na antenie Dwójki o godz. 16.05, 17.00, 18.55 oraz 22.40. O godz. 20.00 odtworzony zostanie koncert Józefa Haydna "Stworzenie świata".
W pierwszy dzień Bożego Narodzenia o godz. 5.35 usłyszymy kolędy i pastorałki w wykonaniu Anny Chowaniec-Rybki i Sebastiana Karpiela. Tradycjom Bożego Narodzenia poświęcona będzie audycja Ireny Eichler o godz. 11.10. Również i tego dnia nie zabraknie kolęd polskich (godz. 11.40, 12.40, 16.35,20.30, 23.00). O godz. 19.30 zaprezentowana zostanie audycja Iwony Malinowskiej pt. "Przyszliśmy tu po kolędzie czyli o polskich widowiskach szopkowych".
W drugi dzień świąt będzie można wysłuchać recitalu Franka Petera Zimmermanna, który odbył się 7 listopada br. w Filharmonii Narodowej. "Rady i nierady, czyli jak radzono spędzać święta Bożego Narodzenia" - dowiemy się tego z audycji Elżbiety Łukomskiej z udziałem Jerzego Bralczyka o godz.16.30. "Z Bukowiny do Polski - Boże Narodzenie w pamięci górali czadeckich" to tytuł audycji Anny Szotkowskiej (godz. 17.30). Do słuchania kolęd polskich zapraszamy o godz.: 11.40, 15.00, 16.05 i 17.00.
Radio BIS
Od rana w Wigilię o tym, jak wyglądają zwyczaje świąteczne w opinii przedszkolaków ("A to to, co to?" godz. 07.00-10.00), przy jakiej muzyce najlepiej lepi się uszka i przygotowuje karpia w galarecie (godz. 10.00-14.00), wysłuchamy "Bardzo Innych Kolęd" (godz. 14.00-18.00). Posłuchamy zwierzeń tych, którym Wigilię przyszło spędzić samotnie. Z dala od rodziny ("Wigilia dla samotnych" 18.00-22.00). W audycji "Opowieść wigilijna" (godz. 22.00-02.00) autorzy programu - E. Szymkowska i ks. Tomasz Kot - wybiorą się w podróż śladami Świętej Rodziny. Pretekstem do rozważań będą nagraneprzez Teatr Polskiego Radia fragmenty tekstów staropolskich o narodzeniu Jezusa.
W pierwszy dzień świąt o świątecznych obyczajach na świecie m.in. w Skandynawii, Australii i Afryce ("Święta na świecie" godz. 10.00-14.00). Ula Kaczyńska i Kasia Kozłowska oprócz polskich "celebrities" zaproszą do programu równieżsłuchaczy, którzy będą mogli opowiedzieć o swoich najmilszych przeżyciach związanych ze Świętym Mikołajem i o tych bliskich, którym nie zdążyli, nie mogli, bądź po prostu zapomnieli dać prezent. Autorki programu będą pośredniczyć w przekazywaniu ufundowanych przez sponsorów podarunków ("Zapomniane prezenty" godz. 14.00-18.00).
W drugi dzień świąt w paśmie "BIS up" m.in. wielokulturowe pary, które opowiedzą jak w ich domach mieszają się świąteczne tradycje z różnych stron świata. Dowiemy się m.in.:, dlaczego Andy Edwinson - mieszkający od 10 lat w Polsce Anglik - do tej pory nie przekonał się do makowca. W programie też o tradycjach świątecznych w Turcji. Po południu (godz. 14.00-18.00) gośćmi Radia BIS będzie rodzina Damięckich oraz aktorzy Teatru Montownia z dziećmi. Wieczorem Novika i Lexus ugoszczą dwie muzyczne pary: Marysię Sadowską i DJ Hory`ego z kolektywu Pompon Team oraz wokalistkę Karolinę Kozak (Dr. No, Silver Rocket) i Bogdana Kondrackiego - jednego z czołowych producentów na polskim rynku.
"Święta, święta i po świętach" - to znane polskie porzekadło będzie tematem przewodnim audycji "Zostaw wiadomość" (godz. 22.00 - 02.00). Gościem Bartka Panka będzie Tomasz Rakowski - antropolog, który opowie o przechodzeniu z przyjemnego czasu świętowania do codzienności.