WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
polska
04-05-2006 (16:10)

Światowy Kongres Żydów: nie obarczać Polski winą za holokaust

Światowy Kongres Żydów (WJC) w
komunikacie opublikowanym na stronie internetowej podkreślił, że
Polska nie powinna być obarczana odpowiedzialnością za holokaust i
zaznaczył, że wina spada na nazistów oraz ich sojuszników z czasów
II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

WJC ocenił, że propozycja polskiego rządu dotycząca zmiany zapisu dotyczącego byłego niemieckiego obozu Auschwitz na liście światowego dziedzictwa UNESCO z "Obóz Koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz- Birkenau" jest delikatnym zagadnieniem. Kongres podkreślił jednak, że "nazwa Auschwitz nie należy do nikogo poza tymi, którzy tam zginęli." Dlatego rzeczą najważniejszą jest próbować zrozumieć, co ofiary by odczuwały.

Zdaniem WJC w tej sprawie potrzeba poważnego namysłu, by zachować historię i pamięć ofiar. Kongres zaproponował powołanie niewielkiego komitetu, którego trzonem będą ocaleni z holokaustu, aby naradzić się nad problemem i zasugerować rozwiązanie kwestii.

Polub WP Wiadomości
WP
WP