Światowy Dzień Zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), z okazji obchodzonego 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, zachęca wszystkie kraje do poprawienia systemów wzajemnego informowania się o zagrożeniach zdrowotnych i klęskach żywiołowych. W czerwcu kraje członkowskie WHO, w tym Polska, mają przyjąć nowe regulacje w tej sprawie.
WHO podkreśla, że poprawienie przepływu informacji między krajami na temat zagrożeń zdrowotnych i klęsk żywiołowych jest konieczne, bo coraz bardziej powszechne są migracje obywateli, międzykontynentalne podróże i rozwijający się handel międzynarodowy. Rozprzestrzenianie się na poszczególne kontynenty chorób takich jak HIV/AIDS, SARS czy ptasia grypa są tego dowodem.
Jak zaznacza w swoim przesłaniu z okazji Dnia Zdrowia dyrektor generalny WHO Dr Margaret Chan, problemy zdrowotne dotyczą nie tylko rządów państw, ale również organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego i biznesu.
Zdaniem Margaret Chan, wdrożenie przez poszczególne kraje nowych Międzynarodowych Regulacji Zdrowotnych "przyczyni się do skonstruowania i wzmocnienia efektywnych mechanizmów alarmowania o pojawieniu się groźnych chorób i reagowania na zagrożenia na poziomie krajowym i międzynarodowym".
Jak podkreśla dyrektor generalna WHO, "współpraca na wielu poziomach międzynarodowych jest niezbędna, ale każdy kraj sam musi inwestować w zdrowie. (...) Oznacza to często potrzebę znacznych inwestycji w monitorowanie i zapobieganie zagrożeniom niesionym przez choroby oraz inwestycji w edukację. Według Chan, "czasami jest to coś tak prostego i taniego, jak zapewnienie siatek przeciw komarom, by ograniczyć rozprzestrzenianie się malarii, lub zapewnienie dostępności czystej wody pitnej w czasie kryzysów humanitarnych".
Tematem tegorocznego Dnia Zdrowia jest bezpieczeństwo zdrowotne, a hasło dla rządów brzmi: "inwestować w zdrowie i budować bezpieczniejszą przyszłość".
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 r. Polska jest jednym ze 193 krajów członkowskich organizacji.
Głównym zadaniem WHO jest działalność na rzecz poprawienia współpracy między krajami w dziedzinie ochrony zdrowia i zwalczania epidemii chorób zakaźnych, a także m.in. na rzecz zmniejszenia śmiertelności niemowląt. WHO ustala też normy dotyczące składu lekarstw i jakości żywności.