Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby 28.07

Od 2010 roku w dniu 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień WZW. Data ta nie jest przypadkowa i przypada na dzień narodzin Barucha Samuela Blumberga, lekarza, który jako pierwszy zidentyfikował wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby 28.07
Źródło zdjęć: © iStock.com

Czym jest WZW

Wirusowe zapalenie wątroby to zakażenie wywołujące choroby wątroby, które występuje w kilku typach. Najgroźniejsze są odmiany typu B, wywoływana przez wirus HBV, oraz C, której przyczyną jest wirus HCV. Obie prowadzą do żółtaczki, a następnie do marskości i raka wątrobowokomórkowego. Równie groźnie jest również zakażenie typu A (inaczej nazwyane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) spowodowane wirusem HAV. Śmiertelność na ten rodzaj WZW jest o wiele niższa niż w przypadku typu B i C, nie mniej leczenie bardzo częśto wymaga długiej hospitalizacji. Do zakażenia wirusamiu może dojść w prozaiczny sposób, np. poprzez korzystanie z zainfekowanym z tej samej szczoteczki do zębów czy golarki. Najczęstszym sposobem zarażenia wirusem typu B i C jest jednak kontakt ze skażoną krwią lub kontakty płciowe. Przyczyną WZW A jest przeważnie sporzycie zanieszczyszczonej wody lub żywności. Największym zagrożeniem związanym z WZW jest jednak nieświadomość choroby. Zarażony bardzo często nie zdaje sobie sprawy ze stanu swojego zdrowia. Nieleczona choroba może rozwijać się przez lata. Konsekwencją niewiedzy są częste przeszczepy wątroby, a w skrajnych przypadkach śmierć nosicieli wirusa.

Jak się zabezpieczyć przed WZW

Od 1992 roku szczepionka przeciw WZW B znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, co zapobiega zapadaniu na tę chorobę. Podstawowym sposobem na zabezpieczenie się przed tą chorobą jest jednak przestrzeganie zasad higieny osobistej. Mycie rąk przed posiłkiem. Warto również unikać kontaktów z krwią zakażonego. Podczas wizyt u dentysty, czy też w salonach kosmetycznych warto pytać o sterylizację używanych narzędzi.

Nagłośnienie problemu WZW

Podczas Światowego dnia WZW odbywa się wiele happeningów, których celem jest uświadomienie społeczeństwu z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Wskazuje się na bardzo sprawną procedurę diagnostyczną oraz sposoby leczenia WZW. Szybko podjęte leczenie może w pełni wyeliminować lub w znaczącym stopniu osłabić skutki zakażenia. Właśnie dlatego warto regularnie poddawać się badaniom diagnostycznym.

wzwwzw bwzw c
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)