ŚwiatŚwiatowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Długotrwały stres, niewłaściwa dieta, palenie
papierosów, skażenie środowiska naturalnego oraz przewlekłe
infekcje wirusowe i bakteryjne to niektóre z czynników
sprzyjających rozwojowi nowotworów - przypomniał w prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) dr Janusz
Meder. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Głównym tematem tegorocznych jego obchodów będzie walka z nowotworami u dzieci. Każdego roku na nowotwory zapada w Polsce około 1,3 tysiąca dzieci, a prawie trzysta umiera w wyniku tych chorób. Dzieci najczęściej chorują na białaczkę, nowotwory układu nerwowego i chłoniaki - powiedział konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, prof. Jerzy Kowalczyk.

Lekarze nie wiedzą jeszcze, jaka jest przyczyna nowotworów dziecięcych, przypuszczają jednak, że znaczące mogą być niektóre szkodliwe oddziaływania na płód. Dziecko matki, która przebywała zbyt długo na obszarze, gdzie stosowano chemiczne środki ochrony roślin lub która cierpiała na długotrwałe infekcje, może być bardziej niż inne narażone na nowotwór w przyszłości - zwrócił uwagę profesor.

Prezes PUO dr Janusz Meder alarmuje, że mimo intensywnych prac nad lekami przeciwnowotworowymi liczba zachorowań na nowotwory na świecie wzrasta bardzo dynamicznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ostatnich latach odnotowywano rocznie na świecie prawie 11 milionów nowych zachorowań, a w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ta ma się podwoić.

W Polsce na nowotwory zapada rocznie 130 tys. osób, a prognozy specjalistów wykazują, że za dziesięć lat będzie to już 160 tys. rocznie - powiedział onkolog. Z powodu nowotworów umiera co roku 85 tys. Polaków. Całkowicie wyleczonych zostaje średnio 30 proc. dorosłych (dla porównania w USA jest to ponad 60% dorosłych, a w Europie Zachodniej prawie 50%) oraz 75% dzieci. Aż 80% przypadków nowotworu wykrywanych jest w Polsce w stadium zaawansowanym.

Dorośli Polacy chorują najczęściej na raka płuc i jelita grubego. Główne czynniki sprzyjające u dorosłych Polaków zachorowaniom na raka to palenie papierosów, nadmiernie tłusta dieta oraz zanieczyszczenie środowiska - zaznaczył prezes PUO.

Wdychanie substancji rakotwórczych zawartych w tytoniowym dymie sprzyja nowotworom płuc, jamy ustnej, krtani, żołądka i pęcherza moczowego. Nowotwór płuc to najczęstszy nowotwór w Polsce - zapada na niego 15 tys. osób rocznie. Zbyt tłusta, uboga w warzywa, owoce oraz ryby dieta sprzyja z kolei rakowi jelita grubego. Nie powinno się jeść codziennie mięsa, a zwłaszcza mięsa czerwonego. Rakowi sprzyjają także potrawy smażone w wielokrotnie używanym tłuszczu, np. frytki, a także żywność bogata w konserwanty - powiedział onkolog.

Substancje rakotwórcze zawarte w spalinach czy roślinach uprawianych w pobliżu dróg uszkadzają materiał genetyczny komórek człowieka, powodują ich mutacje i sprzyjają ich niekontrolowanemu podziałowi (czyli procesowi powstawania nowotworu). Nowotworom sprzyjają także długotrwały stres (rozregulowujący układ nerwowy, hormonalny i immunologiczny) oraz przewlekłe niewykryte lub niezaleczone infekcje. Wieloletnia infekcja wirusem żółtaczki może przerodzić się w raka wątroby, a bakterią helicobacter pylori - w chłoniaka żołądka - ostrzegł dr Meder.

Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono w 2000 roku na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem w Paryżu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)