PolskaŚwiatowy Dzień Walki z AIDS - przesłanie sekretarza generalnego ONZ

Światowy Dzień Walki z AIDS - przesłanie sekretarza generalnego ONZ

Odpowiedzialność wymaga od każdego polityka wzmocnienia ochrony wszystkich grup podatnych na ryzyko zakażenia wirusem HIV - napisał sekretarz generalny ONZ Kofi Annan w przesłaniu z okazji przypadającego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS.

Światowy Dzień Walki z AIDS - przesłanie sekretarza generalnego ONZ
Źródło zdjęć: © AFP

30.11.2006 | aktual.: 30.11.2006 21:13

Odpowiedzialność to temat tegorocznego Światowego Dnia Walki z AIDS. Annan podkreślił, że każdy prezydent, premier, parlamentarzysta i polityk powinien zadbać o szczególną ochronę grup podatnych na ryzyko, wśród których wymienił: osoby żyjące z HIV, ludzi młodych, osoby świadczące usługi seksualne, narkotyzujące się, homoseksualne.

"Odpowiedzialność wymaga od (polityków) pracy w jednym szeregu z grupami społeczeństwa obywatelskiego, odgrywającymi tak kluczową rolę w tej walce. (...) Wymaga od nich pracy na rzecz rzeczywistych, pozytywnych zmian, które dadzą więcej siły i wiary w siebie kobietom i dziewczętom, oraz przekształcą relacje pomiędzy kobietami i mężczyznami na wszystkich poziomach społeczeństwa" - czytamy w przesłaniu.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych zaznaczył, że rolę do spełnienia mają nie tylko politycy, ale też liderzy biznesu, którzy powinni działać przede wszystkim na rzecz profilaktyki, a także pracownicy służby zdrowia, liderzy wspólnot oraz grup religijnych, którzy powinni umieć słuchać chorych i opiekować się nimi "bez osądzania".

"Odpowiedzialność wymaga od ojców, mężów, synów i braci wsparcia i przyznania praw kobietom. Wymaga ona od nauczycieli pielęgnowania marzeń i ambicji dziewcząt. Wymaga od mężczyzn zapewnienia, że wpłyną na to, by inni mężczyźni podjęli się odpowiedzialności; zrozumienia, że prawdziwa męskość oznacza chronienie innych przed ryzykiem. Wymaga ona wreszcie od każdego z nas starań, by temat AIDS wyszedł z cienia i głoszenia przesłania, że milczenie oznacza śmierć" - podkreślił Annan.

W ciągu 25 lat, które upłynęły od wykrycia pierwszego zachorowania, AIDS zmienił świat: zabił 25 mln osób i zakaził kolejne 40 mln. "Stał się najczęstszą na świecie przyczyną śmierci wśród kobiet i mężczyzn w wieku od 15 do 59 lat. Spowodował największy krok wstecz w historii rozwoju ludzkości. Innymi słowy, stał się największym wyzwaniem naszego pokolenia" - podkreślił sekretarz.

Podkreślił, że w ciągu ostatniej dekady nastawienie do tej choroby zmieniło się, zaczęła być ona traktowana z należytą powagą.

Organizowany przez Światową Organizację Zdrowia Światowy Dzień Walki z AIDS ma przede wszystkim na celu uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu, a także udowodnienie osobom chorym, że nie muszą być skazane na odosobnienie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności nie stanowią dla innych zagrożenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)