ŚwiatŚwiatowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z AIDS, 1 grudnia,
przebiegają pod hasłem "Kobiety, dziewczęta, HIV i AIDS" i
skupiają się na problemie szybkiego wzrostu zakażeń HIV wśród
dziewcząt i kobiet.

Światowy Dzień Walki z AIDS
Źródło zdjęć: © AFP

01.12.2004 | aktual.: 01.12.2004 13:32

W związku z obchodami, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, że jego kraj ma moralny obowiązek przyjścia z pomocą Afryce, gdzie liczba zachorowań jest najwyższa w świecie oraz w walce z epidemią.

W Madrycie, niezależna organizacja pozarządowa World Vision opublikowała raport z wynikami badań dotyczącymi AIDS w krajach Ameryki Łacińskiej. Wskazała m.in., że w obliczu rozprzestrzeniającej się choroby, najpoważniejszym zagrożeniem w tych krajach są związane z nią mity i przesądy.

W Bangkoku, stolicy Tajlandii, która jest najbardziej dotkniętym przez AIDS krajem południowo-wschodniej Azji, pracownicy służby zdrowia, pacjenci oraz wolontariusze uczestniczyli w ulicznych pochodach.

W Pekinie, podczas nagłaśnianej przez media wizyty w szpitalach, prezydent Chin Hu Jintao podawał rękę pacjentom chorym na AIDS. Powiedział, że Chiny - jako najbardziej zaludniony kraj świata - chcą także walczyć z chorobą.

Minister spraw zagranicznych Australii Alexander Downer zapowiedział, że zwiększy środki na walkę z epidemią w regionie Azji i Pacyfiku.

Jak wynika z ubiegłotygodniowego raportu ONZ, kobiety stanowią obecnie połowę z 37,2 mln osób zakażonych HIV w przedziale wiekowym 15-49 lat. W niektórych krajach afrykańskich zakażają się one HIV blisko pięć razy częściej niż mężczyźni. W krajach Afryki subsaharyjskiej, gdzie żyje około 70% wszystkich zakażonych HIV na świecie, kobiety stanowią około 60% osób zainfekowanych (a w grupie wiekowej 15-24 lata - nawet 75%).

W Azji liczba zakażeń wciąż pozostaje niższa niż w Afryce, ale duże zagęszczenie ludności w wielu krajach oznacza, że choroba rozprzestrzenia się szybciej. W tym roku AIDS pochłonęło tam 540 tys. ofiar.

Do przyczyn zakażenia należą czynniki kulturowe i - wynikające z nich - nierówne traktowanie kobiet w wielu krajach Azji i Afryki. Tamtejsze kobiety często doświadczają przemocy seksualnej, mają ograniczony dostęp do leków i służby zdrowia, nie są też w stanie przekonać partnerów do stosowania prezerwatyw.

Liczba osób zakażonych HIV na świecie wzrosła z 38,1 mln w roku 2003 do 39,4 mln w 2004.

Najwyższy wskaźnik nowych zarejestrowanych zakażeń w UE ma Portugalia - 78,6 na 1 mln mieszkańców, po niej Hiszpania (32,8) i Włochy (30,6). Większość nowych krajów UE ma najniższe wskaźniki: Słowacja 0,4 na 1 mln mieszkańców, Czechy 0,8; Polska jest w grupie krajów o najniższym wskaźniku - na 1 mln mieszkańców przypadło 4,4 nowego zakażenia HIV.

W Europie pierwsze miejsce pod względem liczby osób zakażonych HIV zajmuje Rosja - 860 tys.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)