Trwa ładowanie...
d244z8i

Światowe agencje szeroko komentują Konkurs Chopinowski

Światowe agencje prasowe obszernie zrelacjonowały w nocy z wtorku na środę w depeszach z Warszawy werdykt jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, które przyznało pierwszą nagrodę pianiście z Korei Południowej, Seong-Jin Cho.
Share
Światowe agencje szeroko komentują Konkurs Chopinowski
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d244z8i

Amerykańska Associated Press cytuje wypowiedzi zwycięzcy Seong-Jin Cho na konferencji prasowej, podczas której wyznał, że chciał wziąć udział w tym słynnym konkursie już kiedy miał 11 lat i obserwował zmagania jego uczestników w 2005 roku.

"To było moje marzenie uczestniczenia w tej rywalizacji i nie mogę uwierzyć tej chwili" - powiedział południowokoreański pianista w relacji AP. Wyznał, że wszystkie etapy konkursu "były bardzo ciężkie", z wyjątkiem finałowego koncertu z orkiestrą kiedy "nie był już tak nerwowy".

"W pierwszym etapie nie kontrolowałem siebie. Nie pamiętam jak grałem i dlatego musiałem sprawdzić to na YouTube" - cytuje AP słowa zwycięzcy. Agencja zwraca uwagę, że Seong-Jin Cho zdobył również nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza.

d244z8i

Associated Press podkreśla, że w ciągu 88 lat istnienia Konkurs Chopinowski zyskał opinię jednego czołowych wydarzeń muzycznych na świecie, otwierającego młodym pianistom drogę na światowe estrady.

Francuska Agence France Presse zwraca uwagę, że Seong-Jin Cho, mimo młodego wieku (21 lat) ma już w swym dorobku zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie w 2008 r. oraz w konkursie pianistycznym w Hamamatsu, w Japonii w roku 2009. Odbył już wiele tournees koncertowych w Europie, Azji i USA. Jest absolwentem Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował pod kierunkiem Michela Beroffa.

AFP przypomniała, że do pierwszego etapu zakwalifikowało się 78 pianistów z 20 krajów, którzy grali przed jury złożonym z takich sław jak Martha Argerich, Dan Thai Son, Philippe Entremont, Garrick Ohlsson, Piotr Paleczny i Nelson Goerner.

Również niemiecka agencja dpa podkreśliła, że Seong-Jin Cho był jednym z faworytów obecnego konkursu a zwycięstwo zapewniło mu kalendarz koncertów na najbliższe miesiące.

d244z8i

Wszystkie agencje przedstawiły sylwetki pozostałych laureatów najwięcej miejsca poświęcając zdobywcom drugiego i trzeciego miejsce - Kanadyjczykowi Charlesowi Richardowi-Hamelinowi i Amerykance Kate Liu.

Brytyjska BBC zaznacza, że Konkurs Chopinowski jest jednym z niewielu na świecie, w którym pianiści grają utwory tylko jednego kompozytora oraz, że stał się przepustką do światowej kariery dla wielu obecnych sławnych muzyków.

Zobacz także: Najzwinniejsze palce Polski [Polimaty]

d244z8i

Podziel się opinią

Share
d244z8i
d244z8i
Więcej tematów