Światowe agencje o polskiej odpowiedzi w sprawie tarczy
Pilne doniesienia o braku zgody Polski na amerykańskie warunki w sprawie tarczy
antyrakietowej pojawiły się jeszcze w trakcie konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w serwisach światowych agencji prasowych i w informacyjnych portalach internetowych,
także rosyjskich.
Wskazuje się, że premier pozostawił otwarte drzwi do dalszych negocjacji. Jednocześnie agencje przypominają, że szczegóły amerykańskiej oferty i polskich zastrzeżeń nie zostały podane do wiadomości publicznej.
BBC cytuje Tuska, który powiedział, że Polska jest gotowa współpracować, ale czeka na odpowiedź strony amerykańskiej.
Z kolei hiszpańska agencja EFE w korespondencji z Warszawy pisze, że "zainstalowanie w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej jest coraz mniej prawdopodobne". EFE podkreśla, że Waszyngton "nie zdołał zadośćuczynić wysuniętym przez Warszawę żądaniom w kwestii bezpieczeństwa, które sprowadzają się do ważnych rekompensat wojskowych w zamian za zgodę na tarczę".
Agencje prasowe ogólnikowo piszą, że rząd Tuska zabiegał w negocjacjach o amerykańskie inwestycje warte miliardy dolarów na unowocześnienie obrony przeciwlotniczej. Reuters odnotowuje, że polski premier mówił m.in. o potrzebie takich systemów obrony przeciwrakietowej jak amerykański Patriot.
Odnotowuje się słowa Tuska, że warunkiem jakiegokolwiek porozumienia jest wzrost bezpieczeństwa Polski i że - w opinii polskiego rządu - najnowsza oferta amerykańska nie spełnia tego warunku.
Associated Press zwraca uwagę, że nie wymieniając z nazwy Rosji, zdecydowanie przeciwnej amerykańskim planom, Tusk wskazywał, iż zgoda na element tarczy niosłaby ze sobą także nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski.
Agencje prasowe przypominają, że Rosja uważa, iż tarcza antyrakietowa naruszyłaby równowagę militarną w Europie i ostrzega, iż może zostać zmuszona do wymierzenia własnych rakiet w elementy tarczy.
Rosyjska agencja ITAR-TASS podaje, że Polska na razie odpowiedziała odmownie na nowe propozycje USA w kwestii rozmieszczenia na jej terytorium obiektów tarczy antyrakietowej; porozumienia w tej sprawie nie udało się osiągnąć - pisze korespondent rosyjskiej agencji.
ITAR-TASS zwraca uwagę, że wypowiedź premiera Polski była pierwszym od dwóch dni oficjalnym oświadczeniem w sprawie polsko-amerykańskich rozmów na temat systemu obrony przeciwrakietowej.
Korespondent ITAR-TASS pisze, powołując się na polskich komentatorów, że choć szef polskiego rządu oświadczył, że "negocjacje z Amerykanami trwają", odmowa przyjęcia przez Polskę nowych propozycji USA "stała się bolesnym ciosem dla amerykańskich planów forsowania budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej".
ITAR-TASS pisze, w dalszym ciągu powołując się na polskie źródła, że "odmowa przyjęcia amerykańskich propozycji jeszcze bardziej zaostrzy różnice poglądów między rządem a prezydentem Lechem Kaczyńskim, który nalegał na przyjęcie propozycji Waszyngtonu".