Światłowody, komputery, kamery, czyli szpital XXI wieku
Internetowa rejestracja, tworzenie elektronicznej dokumentacji oraz konsultacje medyczne za pomocą kamer - to wszystko umożliwia nowoczesny system informatyczny, który został wdrożony w stołecznym Szpitalu Wolskim.
System kosztował ponad 4 mln zł, zakupiono m.in. ponad 140 komputerów i 6 serwerów oraz nowoczesne oprogramowanie - poinformował p.o. dyrektor Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka Adam Doliwa. Zaznaczył, że z danych wykonawcy wynika, iż szpital jest obecnie najlepiej zinformatyzowaną placówką w całym kraju.
System umożliwia m.in. lekarzom rodzinnym (z Bemowa i Woli)
internetową rejestrację pacjentów do szpitalnych poradni specjalistycznych, tworzenie dokumentacji elektronicznej, a także przebieg informacji - np. o historii choroby, wymianę danych, np. finansowych, oraz transmisje z sal operacyjnych.
Doliwa podkreślił, że pawilony szpitalne zostały objęte połączeniem światłowodowym, które umożliwia komunikację elektroniczną. Ponadto na terenie placówki istnieje bezprzewodowy dostęp do sieci. Leżący u nas pacjent, jeżeli posiada laptop, może się bez problemu połączyć z Internetem - mówił p.o. dyrektor szpitala.
Dodał także, że w najbliższym czasie w sprawie elektronicznej rejestracji będą podpisywane umowy z lekarzami ze stołecznych dzielnic Wola i Bemowo. Jak zapewniał, od połowy roku szpital będzie posiadał pełną dokumentację elektroniczną.
System umożliwia także prowadzenie transmisji z bloku operacyjnego. Dziennikarze obecni podczas prezentacji mogli obserwować zabieg wszczepienia 53-letniemu pacjentowi rozrusznika serca i zadawali pytania operującemu chirurgowi.
Doliwa podkreślał, że dzięki transmisjom można prowadzić "konsultacje telemedyczne" ze specjalistami z całego świata. Operacje będą mogli obserwować na żywo studenci medycyny i młodzi lekarze.