Trwa ładowanie...
d1t4djx
09-03-2004 20:30

Świadek zabójstwa premiera Djindjicia zamordowany

Świadek w procesie morderców premiera Serbii Zorana Djindjicia został 1 marca zabity, poinformowała rzeczniczka sądu w Belgradzie. 52-letni Kujo Krijestorac w marcu ubiegłego roku widział uciekającego zabójcę.

d1t4djx
d1t4djx

Rzeczniczka Maja Tomić powiedziała, że Krijestorac był na ulicy, gdy z budynku snajper strzelał do Djindjicia. Świadek widział trzech mężczyzn wybiegających z budynku i zidentyfikował osobę na nich czekającą.

Krijestorac został zastrzelony z pistoletu z tłumikiem przed swym domem w Belgradzie.

Według rzeczniczki sądu złożone przez świadka zeznanie w prokuraturze jest ważne, będzie odczytane podczas procesu i włączone do dowodów. Nie potwierdziła jednak, czy zabójstwo Krijestoraca ma związek z zamordowaniem premiera Serbii.

Djindjić naraził się serbskim nacjonalistom, odsyłając do Hagi przed międzynarodowy trybunał do spraw zbrodni w dawnej Jugosławii byłego prezydenta Slobodana Miloszevicia i zapowiadając walkę z przestępczością zorganizowaną.

d1t4djx

Przed sądem w Belgradzie toczy się obecnie proces domniemanych sprawców zamachu na Djindjicia. Proces podzielono na dwa osobne postępowania - w jednym sądzonych będzie 13 podejrzanych, bezpośrednio zamieszanych w zabójstwo premiera, w drugim - 23 pozostałych podejrzanych.

O zorganizowanie "przestępczego spisku" na życie Djindjicia oskarżonych zostało 36 członków znanego z licznych porwań i zabójstw "klanu zemuńskiego" (od nazwy miasta Zemun) oraz funkcjonariuszy elitarnej jednostki policji. Stanęli oni przed sądem 23 grudnia ubiegłego roku.

Na sali sądowej w Belgradzie zasiadło w grudniu ubiegłego roku jedynie 21 osób. Pozostałych 15 jest sądzonych zaocznie, wśród nich domniemany "mózg" zamachu, były dowódca elitarnej jednostki Czerwonych Beretów z czasów wojny w Bośni i Chorwacji, Milorad Luković.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj