Trwa ładowanie...
09-12-2010 22:40

Świadectwo dziennikarki: Meksyk - państwo upadłe

Korupcja, powiązania władz z gangami narkotykowymi sprawiają, że Meksyk jest "państwem upadłym" - powiedziała dziennikarka Rosa Isela Perez, autorka słynnych reportaży o zabójstwach kobiet w Ciudad Juarez.

Świadectwo dziennikarki: Meksyk - państwo upadłeŹródło: Ciudad Juárez, en la sombra del narcotráfico, fot: Judith Torrea
d4cnfaw
d4cnfaw

Meksykańska dziennikarka od roku korzysta z prawa azylu w Hiszpanii. Za jej reportaże z Ciudad Juarez, na granicy z USA, gangi groziły jej śmiercią.

Pisała dla lokalnego dziennika "El Norte" o zbrodniach popełnianych na kobietach, które w tym mieście szukały pracy.

Została w czwartek laureatką nagrody Rady Generalnej Hiszpańskiej Adwokatury za obronę praw człowieka.

- Od 1993 do 2007 r. w Ciudad Juarez zamordowano około 500 kobiet. Od 2008 do 2010 r. ofiarą mordów padło już 567 kobiet - powiedziała dziennikarka w wywiadzie dla agencji EFE.

d4cnfaw

Rada postanowiła także nagrodzić adwokatów, którzy bronili Iranki Sakineh Mohamadi Asztiani, skazanej na na śmierć przez ukamienowanie, i obrończyni sądowej Nasrin Sotoudeh, pionierki w dziedzinie obrony najbardziej zagrożonych bezprawiem grup obywateli irańskich.

- Przez siedem lat pisałam o zabójstwach kobiet w Ciudad Juarez. O pogróżkach i zastraszaniu, na jakie kobiety te były narażone ze strony samych władz meksykańskich - powiedziała w cytowanym wywiadzie pani Perez.

Wkrótce dziennikarka sama stała się celem pogróżek. W 2005 roku została zwolniona z pracy w dzienniku i żadna inna gazeta nie odważyła się jej zatrudnić.

- W Meksyku grupy oligarchii są powiązane z mafią, popieraną przez ugrupowania polityczne będące u władzy i podtrzymujące kontakty z kartelami narkotykowymi - oświadczyła Rosa Isela Perez.

d4cnfaw

W kwietniu 2009 roku była ona świadkiem w procesie przed Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie zabójstwa ośmiu kobiet. Proces ujawnił wiele przypadków naruszania prawa przez władze Ciudad Juarez.

Po złożeniu zeznań przez dziennikarkę Trybunał zażądał od państwa meksykańskiego udzielenia jej gwarancji bezpieczeństwa i ochrony przed zemstą świata przestępczego.

Rząd Meksyku ograniczył się jednak do dostarczenia jej telefonu komórkowego na wypadek, gdyby była celem pogróżek.

W tej sytuacji zmuszona była skorzystać z prawa azylu w Hiszpanii.

d4cnfaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cnfaw
Więcej tematów