Św. Patryk króluje w Irlandii
W Irlandii i Irlandii Północnej
odbywają się uroczyste obchody dnia świętego Patryka.
Podczas tego tradycyjnego irlandzkiego święta narodowego
zorganizowano pochody i koncerty ku czci patrona Zielonej Wyspy.
17.03.2005 | aktual.: 17.03.2005 14:13
W Dublinie około 500 tys. osób obserwowało uliczne spektakle oraz paradę przed katedrą św. Patryka. 7 milionów Irlandczyków śledzi obchody przed telewizorami.
Irlandzki minister sztuki, sportu i turystyki John O'Donoghue powiedział, że w tym dniu "ludzie z całego świata chcą choć trochę przynależeć do Irlandii".
W stolicy Irlandii Północnej Belfaście, w głównej sali koncertowej miasta wokalistka grupy Clannad, Moya Brennan śpiewała tradycyjne irlandzkie pieśni, a na jednej z ulicznych scen miasta wystąpił m.in. znany z grupy Boyzone piosenkarz Keith Duffy.
W północno-irlandzkim Armagh, w historycznym religijnym centrum wyspy, gdzie w 444 roku św. Patryk założył opactwo, mają odbyć się katolickie i anglikańskie msze. Księża poświęcą także trójlistną koniczynę - symbol Irlandii.
Patron Irlandii, święty Patryk, żył na przełomie IV i V wieku (ok. 389-461), pochodził z Brytanii albo Galii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć nawracanie pogan.
W 432 r. Patryk przyjął święcenia biskupie, po czym wyruszył w powtórną podróż do Irlandii - tym razem mając na celu nauczanie o Bogu. Nie był on pierwszym chrześcijańskim misjonarzem w Irlandii. Wiadomo, że przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz czy św. Declan. To jednak Patrykowi udało się schrystianizować wyspę i stworzyć podstawy tamtejszej organizacji kościelnej.