Trwa ładowanie...
d39q6lv

Surowa zima w Europie, najgorzej jest w Słowenii

Surowa zima sprawia kłopoty mieszkańcom kilku krajów europejskich. Najtrudniejsza jest sytuacja w Słowenii, ale informacje o zimowych problemach docierają też m.in. z Austrii, Włoch i republik nadbałtyckich.
Share
Surowa zima w Europie, najgorzej jest w Słowenii
Źródło: PAP/EPA
d39q6lv

Minister obrony Słowenii Roman Jakicz mówił w poniedziałek, po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Lublanie, o "wielkiej klęsce żywiołowej". Nad Słowenią przeszła w czasie weekendu potężna burza śnieżna. Około 115 tys. ludzi było w poniedziałek pozbawionych prądu z powodu zerwania linii energetycznych. W niektórych rejonach doszło też do awarii wodociągów.

Z pomocą przyszły już Słowenii Niemcy, wysyłając generatory prądotwórcze. Usuwanie szkód po weekendowym ataku zimy może zająć miesiące - ostrzegł Jakicz. Lublana zwróciła się o pomoc do Włoch i Austrii oraz do Komisji Europejskiej. Chodzi głównie o sprzęt do naprawy linii przesyłowych wysokiego i niskiego napięcia.

Z zimą boryka się też Austria. Łamiące się pod ciężarem śniegu drzewa pozrywały w Styrii i Karyntii wiele linii energetycznych. W poniedziałek bez prądu było tam 17 tys. gospodarstw domowych. W Karyntii wiele dróg zamknięto z powodu zagrożenia lawinowego.

d39q6lv

Na Łotwie hospitalizowano w styczniu 150 osób z powodu odmrożeń lub wychłodzenia organizmu - poinformowała w poniedziałek agencja Leta.

We Włoszech utrzymuje się duże zagrożenie powodziowe. Z wysoką wodą zmaga się m.in. Wenecja. Problemem są też osunięcia się ziemi. W Toskanii ewakuowano mieszkańców wielu zagrożonych domów.

Niepomyślne są prognozy meteorologiczne dla Wielkiej Brytanii. Kolejny układ niżowy sprowadzi w najbliższych dniach nad Wyspy Brytyjskie ulewne deszcze i sztormowe wiatry. zera stopni.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d39q6lv

Podziel się opinią

Share
d39q6lv
d39q6lv
Więcej tematów