Sunnici w irackim życiu politycznym
Iraccy sunnici postanowili utworzyć własną organizację polityczną i religijną, mającą reprezentować całą tę mniejszość. Ma to być pierwszym krokiem na drodze do włączenia się sunnitów do życia politycznego w nowym Iraku.
21.05.2005 | aktual.: 21.05.2005 16:34
Decyzję utworzenia organizacji podjęło ponad 1 tys. zebranych w Bagdadzie przedstawicieli sunnickich klanów, partii politycznych i przywódcy religijni. Zaraz potem zażądano natychmiastowej dymisji szyickiego ministra spraw wewnętrznych Iraku Bakira Dżabra.
W Iraku coraz częściej dochodzi do aktów przemocy między sunnitami a szyitami. Rebelianci sunniccy nasilili ataki na szyitów, dominujących w nowym rządzie irackim, utworzonym w zeszłym miesiącu.
W niedzielę nad ranem ośmiu członków elitarnej jednostki MSW zwanej Brygadą Wilków, zginęło w zasadzce, zorganizowanej na konwój w Bajdżi, 250 km na północ od Bagdadu - poinformowała policja.
Wielu sunnitów oskarża zdominowane przez szyitów siły bezpieczeństwa, w tym Brygadę Wilków, o udział w niedawnych zamachach na duchownych sunnickich.
äPodjęta została decyzja utworzenia bloku sunnickiego w Iraku jako politycznej i religijnej władzy sunnitów. Decyzje, podejmowane przez to gremium, będą wspólne dla wszystkich sunnickich partii i ruchów (...) kupców, oficerów wojska, szefów klanów i pracownikówö - powiedział Andan al-Duleimi, przywódca charytatywnej Fundacji Sunnickiej, która weszła w skład nowej, nie mającej jeszcze nazwy organizacji polityczno-religijnej.
Dwa inne duże ugrupowania, wchodzące do nowej organizacji, to wpływowe stowarzyszenie teologów muzułmańskich i Iracka Partia Islamska.
Sunnici, którzy odgrywali dominującą rolę w reżimie Saddama Husajna, stanowią zaledwie 15-20 proc. 26-milionowej ludności Iraku. Większość nie wzięła udziału w wyborach parlamentarnych. 60 proc. ludności stanowią szyici, a 20 proc. - Kurdowie.
Al-Duleimi zapowiedział, że sunnicka organizacja rozpoczyna działalność w Bagdadzie, a później będzie otwierać oddziały w całym Iraku.