Świat"Sunday Times" o usankcjonowaniu sądów islamskich

"Sunday Times" o usankcjonowaniu sądów islamskich

Islamskie prawo zostało oficjalnie dopuszczone
w W. Brytanii, gdzie pod nadzorem Muzułmańskiego Trybunału
Arbitrażowego powoływane są sądy, mające sądzić muzułmanów w
sprawach cywilnych - ujawnia brytyjski "Sunday Times".

Orzeczenia sądów, oparte na szariacie, będą uznawane przez angielski i szkocki wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych i wykroczeniach między muzułmanami - donosi "Sunday Times".

Według pisma, rząd brytyjski "po cichu postanowił", iż orzeczenia tych sądów będą miały sankcję prawną i wykonawczą na równi z sądami powszechnymi w W. Brytanii, lecz wyłącznie w sprawach cywilnych m.in. w sprawach majątkowych i sporów między małżonkami.

Sądy szariatu powołano już w Londynie, Birmingham, Bradford i Manchesterze. Dwa dalsze planowane są w Glasgow i Edynburgu. Ich zarząd będzie się mieścił w Nuneaton w hrabstwie Warwickshire.

Podstawą prawną dla podniesienia rangi sądów islamskich jest ustawa z 1996 r. zaliczająca sądy szariatu do trybunałów arbitrażowych, co oznacza, że ich werdykty podlegały wyegzekwowaniu tylko, jeśli obie strony zgodziły się uznać ich mandat do orzekania w konkretnej sprawie będącej przedmiotem sporu.

Obecnie w egzekwowanie ich wyroków został włączony system sądów powszechnych w W. Brytanii. Muzułmanie będą musieli zdecydować, czy skierują sprawę do sądu islamskiego, czy powszechnego. Szariat nie będzie miał zastosowania w sporach muzułmanów z nie-muzułmanami.

Sądy szariatu działają W. Brytanii już od sierpnia 2007 r. i wydały dotąd około stu wyroków, m.in. w sprawach rozwodowych, spadkowych i konfliktów sąsiedzkich.

W oparciu o tę samą ustawę z 1996 r. w W. Brytanii działają także żydowskie sądy Beth Din, rozstrzygające m.in. w sprawach sporów biznesowych i rodzinnych. Sądy takie orzekają w W. Brytanii od ponad stu lat. Przed 1996 r. funkcjonowały w oparciu o inne przepisy prawne.

Z początkiem obecnego arcybiskup Canterbury Rowan Williams wyraził opinię, że zalegalizowanie sądów islamskich jest nieuchronne, co ściągnęło na niego gromy krytyki. Wyrażano m.in. obawy, iż w W. Brytanii powstanie równoległy system wymiaru sprawiedliwości, który pogłębi segregację muzułmanów.

Od kilku lat w W. Brytanii działa kilka banków stosujących prawo szariatu w transakcjach handlowych. Szariat zabrania m.in. pobierania i płacenia odsetek od pożyczonych pieniędzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)