Trwa ładowanie...

Sukces Ukrainy. Najnowocześniejszy bombowiec Rosji zestrzelony [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 213. dzień rosyjskiej inwazji. Według pojawiających się doniesień do Mińska przybyli rosyjscy najemnicy uzbrojeni w broń osobistą, którzy mogą być zaangażowani w organizowanie prowokacji na granicy z Ukrainą - przekazało Centrum Narodowego Oporu utworzone przez Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Tymczasem Siły Operacji Specjalnych Ukrainy zestrzeliły rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34. Wyprodukowanie jednej maszyny kosztuje około 17 milionów dolarów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Sukces Ukrainy. Najnowocześniejszy bombowiec Rosji zestrzelony [RELACJA NA ŻYWO]Sukces Ukrainy. Najnowocześniejszy bombowiec Rosji zestrzelony [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: East News
d1z7tun
d1z7tun
  • • Siły Operacji Specjalnych Ukrainy zestrzeliły rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34. Do zniszczenia maszyny wykorzystano pociski ziemia-powietrze MANPAD Igla. Wyprodukowanie jednego samolotu Su-34 kosztuje około 17 milionów dolarów. 

  • • Do Mińska przybyli rosyjscy najemnicy uzbrojeni w broń osobistą, którzy mogą być zaangażowani w organizowanie prowokacji na granicy z Ukrainą - przekazało Centrum Narodowego Oporu utworzone przez Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.  "Spodziewany jest możliwy sabotaż na terenie osiedli Pińsk, Iwanowo i Kobryń. Zauważamy, że taki sabotaż jest na rękę Moskwy, która stara się wciągnąć do tej wojny dodatkowe siły, zwłaszcza Białoruś" - napisano.

  • • Trzy dni po tym, jak Władimir Putin ogłosił mobilizację, zdymisjonowano wiceministra obrony Rosji ds. logistyki gen. Dmitrija Bułkahowa. Teraz zastępcą Siergieja Szojgu będzie gen. Michaił Miznicew - przekazał białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. 

  • • Rosja planuje zmobilizować 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast - przekazał w piątek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na źródła. W Moskwie mobilizacja na wojnę z Ukrainą ma objąć 16 tys. ludzi, a w Petersburgu - ok. 3 tys.

  •  • W sobotę 24 września 2022 r. ciąg dalszy referendów organizowanych przez rosyjskich okupantów na zajętych terytoriach.  
Trwa łączenie
22:23, 24.09.2022

Rosja może ogłosić aneksję okupowanych obszarów obwodu donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego Ukrainy w piątek 30 września - podał w sobotę portal Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami.

21:57, 24.09.2022

W sobotni wieczór w okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim doszło do głośnej eksplozji. 


"Siły oporu po raz kolejny nie pozwalają okupantom spać spokojnie" - napisał w Telegramie burmistrz miasta Iwan Fiodorow.

21:49, 24.09.2022

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy kolaboranci obchodzą mieszkania z uzbrojonymi w karabiny ludźmi i zmuszają mieszkańców do głosowania w pseudoreferendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - powiadomił lojalny wobec rządu w Kijowie szef władz obwodu Jarosław Januszewycz.

21:36, 24.09.2022

Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Stanisław Żaryn poinformował, że Rosja przy wsparciu Białorusi kontynuuje operację przeciwko Polsce. Jak wymienił, w rosyjskich mediach kłamliwie twierdzi się m.in., że Polscy najemnicy walczą przeciwko Rosji, a Ukraińcy są niewdzięczni Polakom za okazaną pomoc.

21:25, 24.09.2022

W tymczasowo okupowanym Berdiańsku słychać było głośną eksplozję. Mieszkańcy twierdzą, że dźwięk dochodził z centrum miasta - przekazała rada miejska w serwisie Telegramie. 

21:12, 24.09.2022

W mediach społecznościowych pojawiają się nowe nagrania rosyjskich rezerwistów. W większości są to filmy, które podważają ich wartość bojową na froncie. Poborowi są często kompletnie pijani i agresywni. Żołnierze Putina mogą nie być dostatecznym wsparciem rosyjskiej armii na froncie. Internauci szydzą z ich zachowania.

21:00, 24.09.2022

Ponad 2 tys. samochodów stoi w korku na granicy rosyjsko-gruzińskiej. 

20:51, 24.09.2022

Ukraiński wywiad opublikował po raz kolejny fragment przechwyconej rozmowy telefonicznej. Matka mówi swojemu synowi - rosyjskiemu żołnierzowi - że stara się o jego powrót z frontu. Mężczyzna relacjonuje śmierć jednego z członków jego brygady. - Zabiła go mina. Nie znaleźli głowy. Tylko ręce i nogi - mówi Rosjanin.

20:37, 24.09.2022

Kreml dyskutuje o możliwości wprowadzenia stanu wojennego i zakazu wyjazdów za granicę dla mężczyzn - poinformowała Ukraińska Prawda, powołując się na niezależny rosyjski portal Meduza.


Według źródeł Meduzy stanie się tak, jeśli ukraińskie siły będą nadal napierać na okupowane przez Federację Rosyjską terytoria Ukrainy, gdzie odbywają się obecnie sfabrykowane referenda dotyczące przyłączenia do Rosji.


Meduza pisze także, że Putin rozważa ogłoszenie zakazu wyjazdu z kraju dla mężczyzn kwalifikujących się do mobilizacji. Skala wyjazdów z Rosji ma być dla rosyjskich władz "alarmująca".

20:26, 24.09.2022

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy zestrzeliły rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34. Do zniszczenia maszyny wykorzystano pociski ziemia-powietrze MANPAD Igla. Wyprodukowanie jednego samolotu Su-34 kosztuje około 17 milionów dolarów. 

20:13, 24.09.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy z orderem Złotej Gwiazdy Serhijowi Sowie, żołnierzowi, którego ciało zidentyfikowano w jednym z grobów pod wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Iziumem.

20:01, 24.09.2022

"Mobilizacja Putina wpływa również bezpośrednio na międzynarodowe biznesy, które nadal działają w Rosji. Są one teraz prawnie zobowiązane do pomocy władzom w pozyskiwaniu pracowników. Wybór to albo stać się wspólnikiem barbarzyńskiej wojny Putina, albo natychmiast wycofać się z Rosji" - napisał na Twitterze szef MSZ Dmytro Kułeba.

19:48, 24.09.2022

Politolog Wolfgang Muno uważa żądania uruchomienia niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 za populistyczne. - To w gruncie rzeczy tani populizm - powiedział agencji dpa w odniesieniu do wezwań wysuwanych przez samorządowców na północnym wschodzie Niemiec, gdzie dociera gazociąg.

19:39, 24.09.2022
pilne

Procedura przyłączenia donieckiej i ługańskiej republik ludowych oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej może nastąpić 30 września - podała rosyjska agencja TASS, powołując się na źródło w Dumie Państwowej. 

19:28, 24.09.2022

Włączenie się Chin do wspólnych działań USA, UE i Wielkiej Brytanii zmusiłoby Federację Rosyjską do zakończenia wojny z Ukrainą - powiedział w rozmowie z francuskimi mediami prezydent Wołodymyr Zełenski.


Jak zauważył prezydent, "widzimy, że Chiny zajmują pozycję, aby znaleźć się gdzieś pośrodku". Podkreślił jednak, że jest wdzięczny władzom chińskim, że nie sprzedają broni Rosji.

19:19, 24.09.2022

- Nie chcemy wojny, dlatego musimy mieć armię, która odstraszy. Musimy się porządnie uzbroić - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił, że w polskim budżecie na przyszły rok zaplanowano już wydatki na zbrojenia.

19:07, 24.09.2022

Równowartość ponad 860 tys. zł zebrali w ciągu dwóch dni Ukraińcy na leczenie Mychajły Dianowa, który został uwolniony z rosyjskiej niewoli razem z 214 innymi wojskowymi. Po niezaleczonym złamaniu ręki mężczyzna musi przejść operację – w ramieniu brakuje 4 cm kości. Zanim rozpocznie leczenie, musi przybrać na wadze i odzyskać siły.

18:58, 24.09.2022

Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji - informuje w sobotę dziennik „NRC”. Według portalu Politico wśród powodów jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.

18:44, 24.09.2022

John Harding, 59-letni sanitariusz bojowy w armii ukraińskiej, został schwytany przez Rosjan i skazany na karę śmierci. Mężczyznę zmuszono nawet do nagrania pożegnalnego wideo dla swojej córki. W ostatnich dniach żołnierz został uwolniony.

18:20, 24.09.2022

Prawie 700 osób zostało zatrzymanych podczas sobotnich protestów w różnych miastach Rosji - podał niezależny rosyjski projekt medialny OVD-Info.

Zatrzymania odbywają się także w Petersburgu.

18:08, 24.09.2022

Ze względu na poważne szkody dla pozycji międzynarodowej Finlandii należy znacząco ograniczyć wjazd do kraju obywateli Rosji oraz przyznawanie im wiz - postanowiono na wspólnym posiedzeniu prezydenta oraz komitetu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

17:56, 24.09.2022

Dmytro Kozacki ps. "Orest" to żołnierz pułku Azow, autor słynnych fotografii z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu na Ukrainie. Matka i siostra żołnierza spotkały się z nim w Kijowie po uwolnieniu z rosyjskiej niewoli. - Nie wierzyłam, dopóki go nie przytuliłam - powiedziała matka Iryna Jurczenko dziennikarce ukraińskiej agencji Ukrinform.


Kobieta opowiadała, że krewni nie wiedzieli o operacji wymiany jeńców i wiadomość o wyzwoleniu jej syna była dla niej radosną niespodzianką.


- Zadzwonił telefon i męski głos mówi: "podobno niedługo ma pani urodziny". "Tak, z kim rozmawiam?" - pytam i dociera do mnie, że to Dima. "Synku, gdzie jesteś?" - relacjonowała Iryna Jurczenko. Kozacki odpowiedział, że jest na Ukrainie, na wolności. - Zaczęłam krzyczeć: "kocham cię!"” - dodała matka wojskowego.

17:46, 24.09.2022

Ukraińskie wojsko twierdzi, że spadochroniarze z 25. Brygady Powietrznodesantowej zestrzelili dziś dwa rosyjskie samoloty Su-25 i Su-30.

17:28, 24.09.2022

Ukraińscy żołnierze opowiadają o tym, jak witali ich mieszkańcy wyzwolonego z rąk Rosjan Iziumu. 

17:15, 24.09.2022

Ukraińscy żołnierze gotowi na spotkanie z rosyjskimi najeźdźcami. Kamuflaż robi wrażenie.

17:05, 24.09.2022

Naród ukraiński został wyróżniony prestiżową nagrodą M100 Media Award. "Nie ma na świecie narodu, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy tak żarliwie zademonstrował wartość wolności" - ocenił Władimir Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki.

Źródła: Twitter, Facebook, PAP, Telegram, "The National", Ukraińska Pravda, Bloomberg, "The Kyiv Independent"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1z7tun
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1z7tun
Więcej tematów