ŚwiatSukces eksperymentalnej terapii choroby Creuzfeldta-Jakoba

Sukces eksperymentalnej terapii choroby Creuzfeldta-Jakoba

Lekarze brytyjscy donieśli o sukcesie eksperymentalnego leczenia nowej wersji choroby
Creutzfeldta-Jakoba (gąbczaste zwyrodnienie mózgu), będącej ludzką
formą choroby szalonych krów.

26.09.2003 14:10

Stosując terapię bezpośredniego wstrzykiwania do mózgu związku polisulfatu pentosanu, brytyjscy neurolodzy zdołali powstrzymać rozwój śmiertelnej choroby u młodego człowieka z Irlandii Północnej.

Grupa lekarzy ze szpitala Royal Lancaster leczy w ten sposób od ośmiu miesięcy 19-letniego Jonathana Simmsa. Neurolog Nikolai Rainov powiedział, że terapia "wyraźnie zahamowała postęp choroby na poziomie, jaki osiągnęła ona w momencie, gdy rozpoczęto podawanie pacjentowi polisulfatu pentosanu".

Rodzice 19-latka musieli wystąpić do sądu o zgodę na zastosowanie u ich syna bezprecedensowej kuracji nie zatwierdzonym środkiem. Twierdzą oni, że terapia spowodowała "małe, ale znaczące zmiany". Ich syn może znowu łykać, nie krztusi się własną śliną, reaguje na polecenia i wypowiada słowo "mama". Jednak chłopak wymaga całodobowej opieki.

Ta eksperymentalna terapia, jeśli zostanie zaakceptowana przez świat lekarski, może dać promyk nadziei dziesiątkom pacjentów na całym świecie, dotkniętym chorobą, która dotychczas była w 100 procentach śmiertelna.

W.Brytania jest krajem najbardziej dotkniętym przez nową, odzwierzęcą wersję choroby Creutzfeldta-Jakoba, która zabiła 117 osób w Anglii i jedną w Irlandii Północnej.

Według lekarzy, nowa terapia pozwoliła na zahamowanie rozwoju choroby. Nie ma jednak mowy o wyleczeniu. Jeśli w przyszłości byłaby stosowana u osób z wcześnie postawioną diagnozą gąbczastego zwyrodnienia mózgu, być może pozwalałaby na wyleczenie. Konieczne są dłuższe badania na większej liczbie pacjentów.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)