Trwa ładowanie...

"Sueddeutsche Zeitung": zakulisowe rozmowy ws. Ukrainy?

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ocenił pozytywnie zapowiedź spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji. Komentatorka sugeruje, że za kulisami toczą się rozmowy o przyszłości kraju, a Ukraińcy boją się, że poświęci się ich w imię zbliżenia Wschodu z Zachodem. Pojawiają się też poważne pytania, m.in. czy Petro Poroszenko nie okaże się zdrajcą?

Share
"Sueddeutsche Zeitung": zakulisowe rozmowy ws. Ukrainy?
Źródło: PAP/EPA, Fot: ROMAN PILIPEY
d404d8m

"Na Ukrainie pojawią się też reakcje pełne oburzenia. Czy prezydent (Ukrainy) Poroszenko rzeczywiście chce rozmawiać z (prezydentem Rosji) Władimirem Putinem - człowiekiem, który popiera separatystów we wschodniej Ukrainie? Czy 2000 osób zginęło nadaremnie? Czy Petro Poroszenko jest zdrajcą?" - czytamy w komentarzu opublikowanym na łamach największej opiniotwórczej gazety w Niemczech.

Putin i Poroszenko mają wziąć udział w przyszły wtorek w szczycie UE-Ukraina-Unia Celna (Rosja, Kazachstan, Białoruś) w Mińsku.

d404d8m

Zdaniem autorki komentarza Cathrin Kahlweit zapowiedź spotkania to "dobra wiadomość". Jak pisze, najwyższy czas, by po wielu miesiącach "propagandowego i militarnego wyścigu zbrojeń" doszło do próby zbliżenia. "SZ" zastrzega jednak, że szanse na pozytywny zwrot sytuacji trzeba oceniać raczej sceptycznie. Stanowiska Kijowa i Moskwy są od siebie tak odległe, że graniczyłoby z cudem, gdyby obie strony zgodziły się na rozejm czy kontrole graniczne - czytamy.

Jak sugeruje komentatorka, za kulisami od dawna istnieją prawdopodobnie "inne formaty rozmów i inne rozważania" niż te, o których informowana jest opinia publiczna. Ukraińcy obawiają się, że ich kraj "zostanie poświęcony na ołtarzu ponownego zbliżenia pomiędzy Wschodem i Zachodem". Mimo to decyzja Poroszenki o podtrzymaniu dialogu jest słuszna - zaznacza komentatorka "Sueddeutsche Zeitung".

d404d8m

Podziel się opinią

Share
d404d8m
d404d8m
Więcej tematów