Trwa ładowanie...
d2r6e92
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Sueddeutsche Zeitung" o słowach Władimira Putina: nuklearny obłęd

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" krytykuje prezydenta Władimira Putina za sugerowanie, że może użyć broni atomowej. Autor komentarza "Nuklearny obłęd" ostrzega Rosję, że jej operacja w Syrii może się skończyć tak samo, jak dla USA wojna w Wietnamie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: MARTIN BUREAU)
d2r6e92

Autor komentarza Julian Hans przypomina, że podczas wojny w Wietnamie ówczesny prezydent USA Richard Nixon realizował strategię, którą następnie sam określił mianem "teorii szaleńca".

Każdy uważał wówczas za oczywiste, że tylko szaleniec mógłby rozpocząć wojnę atomową. "Aby odstraszyć Północnych Wietnamczyków i ich sojuszników z bloku komunistycznego Nixon sprawiał wrażenie, że jest na tyle szalony, iż mógłby zrzucić bombę atomową" - czytamy w "SZ".

Hans zaznacza, że od tamtych czasów aż do dziś nikt nie obchodził się tak lekkomyślnie z bronią jądrową. Rosyjskie wojsko odpaliło z okrętu podwodnego na Morzu Śródziemnym rakietę na pozycje rebeliantów w Syrii; Putin powiedział we wtorek, że rakiety mogą być wyposażone także w głowice atomowe. Dodał, iż ma nadzieję, że nie będzie to konieczne.

d2r6e92

Autor komentarza w niemieckiej gazecie pisze, że ostrzeliwanie terrorystów w Syrii rakietami nie ma żadnego sensu, nie mówiąc już o a użyciu bomby atomowej. "Subtelne ostrzeżenie Putina skierowane jest nie do Państwa Islamskiego, lecz do Zachodu" - tłumaczy Hans. Przesłanie Putina brzmi: "Lepiej kooperować z Rosją, niż mieć w nas przeciwnika" - dodaje publicysta "SZ".

Od momentu ubiegłorocznej aneksji ukraińskiego Krymu w Rosji mnożą się sugestie dotyczące atomowego potencjału. "Putin udaje madmana" - podkreśla "SZ. Nie wiemy, jak skończy się ta gra - zastrzega komentator. "Wiadomo jedynie, że Stany Zjednoczone nie wygrały wojny w Wietnamie" - konkluduje publicysta "Sueddeutsche Zeitung".

d2r6e92

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2r6e92

d2r6e92
Więcej tematów