Świat"Sueddeutsche Zeitung": Niemcy za obecnością Unii Europejskiej w Strefie Gazy

"Sueddeutsche Zeitung": Niemcy za obecnością Unii Europejskiej w Strefie Gazy

Niemiecka dyplomacja chce, by UE zaangażowała się w działania służące zapobieganiu przemytowi broni z Egiptu do Strefy Gazy. O niemieckiej propozycji, która ma służyć pokojowi na Bliskim Wschodzie, pisze we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Sueddeutsche Zeitung": Niemcy za obecnością Unii Europejskiej w Strefie Gazy
Źródło zdjęć: © AFP | Marco Longari

Redakcja wydawanej w Monachium gazety dotarła do opracowanej przez niemieckie ministerstwo spraw zagranicznychspraw zagranicznych "nieformalnej propozycji roboczej", przekazanej przez Berlin wszystkim partnerom w UE. Należy "szybko wyjaśnić, w jaki sposób UE może przyczynić się do trwałego rozejmu" - cytuje "SZ" fragment dokumentu.

Zdaniem autorów propozycji szansa na utrzymanie porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, zawartego w ubiegłym tygodniu po ośmiodniowej wymianie ognia, istnieje tylko wtedy, gdy uda się zapobiec przemytowi broni, a sytuacja gospodarcza Strefy Gazy ulegnie w wyniku otwarcia przejść granicznych widoczniej poprawie.

W związku z tym Berlin chciałby na początek szybko reaktywować unijną misję na przejściu egipsko-palestyńskim w Rafah. Taka misja została powołana w 2005 roku, by pomóc Palestyńczykom w usprawnieniu odpraw granicznych. Po przejęciu władzy w 2007 roku w Strefie Gazy przez Hamas, traktowany przez większość rządów jako organizacja terrorystyczna, UE zawiesiła działalność misji. Jak podkreśla "SZ", na reaktywację misji zgodę musi wyrazić Egipt, który nie był stroną wcześniejszego porozumienia.

Niemiecka propozycja przewiduje ponadto pomoc dla egipskich sił strzegących granicy ze Strefą Gazy. Wsparcie miałoby dotyczyć zarówno szkolenia egipskich funkcjonariuszy, jak również dostaw sprzętu do ochrony granicy. Autorzy propozycji traktują ten problem jako kluczowy, ponieważ przemyt broni tunelami z Półwyspu Synaj do Strefy Gazy uważany jest przez Izrael za największe zagrożenie ich bezpieczeństwa.

Niemiecki MSZ podkreśla, że należy uczynić wszystko, by zapobiec wrażeniu, iż naruszona może być egipska suwerenność. Kair naciska na to, by otworzyć rownież przejścia graniczne pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem. Zdaniem Berlina UE powinna zaoferować swoją obecność także na tych przejściach.

Zdaniem Niemiec należy zabiegać o poparcie dla projektu Izraela, Egiptu oraz władz Autonomii Palestyńskiej. Należy zdobyć ponadto przychylność faktycznych władz w Strefie Gazy, czyli Hamasu - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)