Trwa ładowanie...

Sudan Południowy: głód zagraża milionowi ludzi

W dwóch okręgach w jednym ze stanów Sudanu Południowego ogłoszono klęskę głodu. Według agencji Associated Press, jest to wynik przedłużającej się wojny domowej i kryzysu gospodarczego. Zdaniem władz klęska głodu może dotyczyć nawet miliona Sudańczyków.

Share
Sudan Południowy: głód zagraża milionowi ludzi
Źródło: AFP, Fot: ALBERT GONZALES FARRAN
d4e27sa

Według rządowego raportu klęska głodu obecnie dotyczy około 100 tys. mieszkańców dwóch okręgów, ale liczba ta może wzrosnąć, ponieważ milion Sudańczyków zmaga się z niedoborem pożywienia.

Jak poinformował na konferencji prasowej w Dżubie szef urzędu statystycznego w Sudanie Południowym, Isaiah Chol Aruai, z powodu długoterminowych skutków konfliktu zbrojnego, wysokich cen żywności, perturbacji gospodarczych i niskiego poziomu produkcji rolnej około 5,5 mln osób - prawie połowa ludności - może w lipcu nie mieć dostępu do wystarczającej ilości jedzenia.

d4e27sa

Organizacje humanitarne alarmują, że jeśli pomoc nie dotrze do dzieci w Sudanie Południowym „wiele z nich umrze”. Według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci jest poważnie niedożywionych. Z kolei szef biura FAO, Serge Tissot, zauważa, że wojna uzależniła mieszkańców od „upraw, które sami zbiorą i ryb, które sami złowią”.

Wojna domowa w Sudanie Południowym

Sudan Południowy odłączył się od Sudanu i na mocy porozumienia kończącego wojnę domową ogłosił niepodległość w 2011 roku. Od tego czasu kraj jest zdominowany przez konflikt zbrojny pomiędzy rywalizującymi ze sobą prezydentem Salvą Kiirem a wiceprezydentem Riekiem Macharem, którzy pochodzą z różnych grup etnicznych. Konflikt o władzę w 2013 roku przerodził się w wojnę domową.

Podpisane w 2015 roku porozumienie pokojowe okazało się kruche i w kraju nadal dochodzi do starć i ataków na ludność cywilną. Wiele aktów przemocy jest motywowana etnicznie. W konflikcie śmierć poniosły już dziesiątki tysięcy ludzi. Ponad 1,1 mln mieszkańców Sudanu Płd. zbiegło za granicę, a 1,8 mln musiało opuścić swe domy.

d4e27sa

Podziel się opinią

Share
d4e27sa
d4e27sa
Więcej tematów