Stypendium gen. Fieldorfa dla wybitnych badaczy historii AK
Wrocławski magistrat ustanowił stypendium im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Trafi ono do osób zajmujących się historią Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego.
07.10.2014 | aktual.: 07.10.2014 13:05
Podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, ogłosił, że miasto w porozumieniu z Zarządem Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i organizacją Sapere Aude ustanawia stypendium im. gen Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Rokrocznie w konkursie będą wyłaniane dwie osoby, do których trafi stypendium.
Operatorem stypendium będzie Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Trafi ono do osób, które zajmują się badaniem oraz popularyzacją wiedzy o działalności Armii Krajowej oraz żołnierzy „wyklętych”. Do nagrodzonych przez 12 miesięcy z funduszu stypendialnego trafiać będzie 2000 zł brutto.
Choć w konkursie o stypendium nie ma ograniczeń wiekowych, to organizatorzy mają nadzieję, że będą zgłaszać się przede wszystkim ludzie młodzi. Projekty popularyzatorskie, edukacyjne lub naukowe należy zgłaszać do 7 listopada 2014 r. do Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Rozstrzygnięcie planowane jest na przełom grudnia i stycznia.
Generał August Emil Fieldorf „Nil” był w czasie drugiej wojny światowej organizatorem i dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, tzw. „Kedywu” oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. W 1945 r. został aresztowany przez NKWD i zesłany na Ural. Po powrocie do Polski i ujawnieniu działalności konspiracyjnej został w 1950 r. ponownie aresztowany przez komunistów. W 1952 r. został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953. Miejsce pochówku generała pozostaje nieznane.