Trwa ładowanie...
d1raz1d
02-05-2008 13:00

Stumetrowa polska flaga w Łodzi

Stumetrowej długości polską flagę rozwinęli w samo południe w centrum Łodzi miejscowi harcerze. W ten
sposób uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

d1raz1d
d1raz1d

W rozwinięciu flagi na najsłynniejszej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej, harcerzom pomagali prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, a także liczni przechodnie. Młodzież zapowiedziała, że za rok flaga będzie dwukrotnie dłuższa.

Zdarzało się, że za noszenie flagi lądowałem na milicji lub dostawałem pałą. Polska flaga, to dla mnie świętość, którą zawsze szanuję. Ważne jest, abyśmy będąc w Unii Europejskiej wnosili do skarbca europejskiego nasze symbole i byśmy o nich zawsze pamiętali - powiedział prezydent Kropiwnicki.

W Dzień Flagi RP łódzcy harcerze przygotowali happening, w trakcie którego - nie tylko rozwinięto flagę - ale również m.in. można było pomalować farbami twarz w barwy narodowe czy wziąć udział w konkursie wiedzy o Łodzi i Polsce. Przechodniom rozdawano biało-czerwone wstążki oraz biało czerwone znaczki informujące o święcie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

d1raz1d

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

d1raz1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raz1d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj