Studia ekonomiczne w Polsce przez Internet
W najbliższym roku akademickim ruszy projekt
umożliwiający prowadzenie na polskich uczelniach studiów
ekonomicznych przez Internet. Specjalistyczny projekt nauczania "E-
ekonomia - studia bez barier" opracowali naukowcy z Uniwersytetu
Łódzkiego.
Efekty prac nad projektem zaprezentowano na seminarium zorganizowanym na wydziale ekonomiczno-socjologicznym UŁ.
Zdaniem, kierownik projektu prof. Elżbiety Kryńskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od semestru letniego najbliższego roku akademickiego ruszyła taka forma nauczania. Jak zaznaczyła, adresatami projektu są studenci zmuszeni zdobywać wiedzę poza ośrodkami akademickimi, a także uczelnie i filie uczelni działające w mniejszych miastach.
Projekt "E-ekonomia - studia bez barier" obejmuje nauczanie 60 przedmiotów w ramach kierunku ekonomia. W jego skład wchodzą materiały dydaktyczne, pakiety multimedialne, zestawy ćwiczeń, a także testy umożliwiające sprawdzanie zdobytej wiedzy. Według przewidywań, tylko 35% zajęć ma odbywać się w sposób tradycyjny na uniwersytecie. Egzaminy będą jednak przeprowadzane tak samo, jak na innych typach studiów.
Prof. Kryńska podkreśliła, że nie istnieje niebezpieczeństwo, iż studia przez Internet będą miały niższy poziom od innych trybów kształcenia.
E-ekonomia jest uzupełnieniem oferty studiów, jeśli zachowane zostaną wszystkie rygory, to poziom może być nawet wyższy. Takie studia bardziej zmuszają do samodzielnego myślenia, co jest istotą nauki - powiedziała Kryńska.
Projekt "E-ekonomia - studia bez barier" został opracowany przez kilkudziesięciu naukowców łódzkiej uczelni przy wsparciu innych ośrodków akademickich. Projekt był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa. Rezultaty projektu zostaną udostępnione publicznym i niepublicznym szkołom wyższym w całym kraju.