Studentka z Poznania 3‑milionową stypendystką Erasmusa
Polscy studenci znaleźli się w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej, najczęściej wyjeżdżających na stypendia zagraniczne. W ubiegłym roku padła rekordowa ilość wyjeżdżających stypendystów - aż ćwierć miliona żaków skorzystało z programu Erasmus. 3-milionową stypendystką jest Polka.
Najczęściej w ramach programu LLP-Erasmus (Lifelong Learning Program) na zagraniczne uczelnie wyjeżdżają Hiszpanie, potem Niemcy, Francuzi, Włosi i Polacy. W ubiegłym roku z wymiany skorzystało ponad 15 tysięcy studentów z Polski, jest to o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej.
Wśród najczęściej wybieranych krajów jest także Hiszpania, na drugim miejscu plasuje się Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Polska w tym rankingu zajmuje dopiero dziewiąte miejsce. Wśród 100 najczęściej wybieranych uniwersytetów jest dziewięć polskich. Najchętniej zagraniczni studenci wybierają Uniwersytet Warszawski.
- Dzięki zdobytym umiejętnościom i międzynarodowym doświadczeniom stypendyści Erasmusa będą mieli więcej szans na rynku pracy i będą na nim bardziej mobilni - mówi Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji.
Liczba chętnych w większości krajów jest znacznie większa, niż liczba stypendiów. Średnie stypendium Erasmusa, mające pokryć część dodatkowych kosztów utrzymania za granicą i podróży, wynosiło 252 euro. W niektórych krajach jest uzupełniane przez fundusze krajowe, regionalne lub instytucjonalne.
W ubiegłym roku akademickim liczba osób, które wyjechały w ramach programu LLP-Erasmus przekroczyła 3 miliony. W związku z tym Komisja Europejska rozpoczęła poszukiwania symbolicznego trzymilionowego studenta Erasmusa. Zgłoszenia można było składać przez Internet na stronie ESN (Erasmus Student Network). Warunkiem konicznym był wyjazd w roku akademickim 2012-2013.
Wystarczyło, w języku angielskim, podzielić się wrażeniami z wymiany i odpowiedzieć na pytania: dlaczego wyjechałeś na Erasmusa, czy program był zgodny z twoimi oczekiwaniami i podsumować swój rozwój zawodowy i osobisty.
Na tej podstawie z każdego kraju wybierany był jeden student, a z całego grona europejski reprezentant 3 milionów stypendystów. Nadesłano 1800 zgłoszeń z 34 państw.
Zwyciężczynią i symboliczną 3-milionową uczestniczką Erasmusa została Magdalena Kawczyńska, studentka stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.